Amerykańska firma Bechtel w poniedziałek podpisała z 12 polskimi firmami memoranda dotyczące potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych. Bechtel zamierza zatrudnić wiele polskich przedsiębiorstw jako kluczowych podwykonawców.

Dokumenty podpisano w rezydencji ambasadora USA w Warszawie. – Bechtel zainteresowany jest współpracą polskimi firmami świadczącymi usługi w zakresie robót ziemnych i budowy infrastruktury: drążenie tuneli, budowa instalacji elektrycznych, produkcja suwnic przemysłowych i dźwigów – donosi PAP.

Dla bezpieczeństwa

– Transformacja energetyczna jest kwestią krytyczną dla bezpieczeństwa Polski. Jest bardzo ważna dla relacji amerykańsko-polskich – komentował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Jak podkreślił, 12. polskich firm podpisuje protokoły uzgodnień (Memorandum of Understanding), by “współpracować nad rozwijaniem programu jądrowego w Polsce”. – Sygnalizuje to krok naprzód w przedsięwzięciu, które jeszcze bardziej zbliży nasze kraje: Amerykę i Polskę w ciągu trwającego sto lat partnerstwa – powiedział Brzezinski.

Stwierdził, że bezpieczna, solidna energetyka jądrowa tworzona we współpracy z zaufanym partnerem pomoże Polsce wypełnić cele klimatyczne, a także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Przetarcie szlaku

Brzezinski dodał, że podpisanie memorandów sprawi, że więcej polskich firm włączy się ten proces. Mówiąc o korzyściach związanych z przedsięwzięciem wskazał m.in. na możliwości związane z tworzeniem miejsc pracy. Zaznaczył, że prace budowlane “w większości będą realizowane przez polskich dostawców i podwykonawców”.

Prezes Bechtela ds. energii jądrowej, bezpieczeństwa i ochrony środowiska John Howanitz wyraził przekonanie, że wzorem Polski wiele innych krajów zdecyduje się na podobne przedsięwzięcia.

Dyrektor generalny linii biznesowej Energetyki Jądrowej Bechtel Ahmet Tokpinar powiedział, że budowa elektrowni “wymaga polskiej wiedzy i tysięcy wykwalifikowanych polskich pracowników”. “Jako partner EPC dla tych projektów, Bechtel zamierza dołączyć wiele polskich firm jako kluczowych członków do zespołu podwykonawczego” – wskazał.

Na liście 12 firm, które podpisały z Bechtelem memorandum o współpracy znalazły się BAKS, Budimex, Doraco, Energoprojekt Katowice, Hitachi Energy Poland, ILF, KB Pomorze, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Protea Group, Vistal Gdynia i Zarmen. Pod koniec stycznia br., podobne porozumienie podpisał Westinghouse.

Polsko – amerykańskie partnerstwo

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczyć nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Czytaj więcej

Skomentuj