Ekonomiści Frost & Sullivan przyjrzeli się globalnym wynikom branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Analizy wskazują m.in. na wzrost o 10% dostępu ludności do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do 2020 r., prognozują fuzje oraz wzrost roli partnerstwa publiczno-prywatnego w branży.

Światowa infrastruktura stale się rozrasta w wyniku urbanizacji i konieczności zapewnienia dostępu do mediów coraz liczniejszym społecznościom. Coraz większe są również potrzeby w zakresie utrzymywania i remontowania już działającej sieci. Jednocześnie uczestnicy rynku sami prowadzą badania, korzystają z osiągnięć innych i systematycznie wdrażają innowacyjne rozwiązania.

Miliardy dolarów dla wod-kan

Eko lokator Toruń

Według analityków, rynek wod-kan w 2014 r. uzyskał przychody na poziomie 89,86 mld dolarów, a szacunki na 2020 r. mówią nawet o 156,04 mld dolarów. Obecnie mniej niż 60% ludności świata jest podłączona do sieci wodociągowej, a ok. 65% ma dostęp do kanalizacji. Oczekuje się, że w wyniku kolejnych inwestycji, których globalną wartość do 2020 r. szacuje się na ok. 750 mld dolarów, wartości te wzrosną do ok. 70 i 75%.

– Środki finansowe na utrzymanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na świecie będą istotnie zwiększane w ciągu najbliższych lat – mówi analityk Frost&Sullivan, Rom Ramkumar. – Ponad połowa sieci jest bliska zakończenia okresu użytkowania – dodaje Ramkumar.

Innowacyjność pomaga branży

Analitycy zwrócili uwagę na wzrost znaczenia nowych technologii, na fakt, że coraz częściej na rynku stosowane są inteligentne systemy opomiarowania, następuje automatyzacja sterowania przepływem i pracą elementów sieci, a także upowszechniają się bezwykopowe technologie rozbudowy i utrzymania sieci. Jednocześnie podkreśla się, iż należy rozwiązania te udostępniać w przystępnych cenach w szczególności w krajach rozwijających się. Organizacyjnie rynek wod-kan będzie świadkiem wielu fuzji jego uczestników w celu uzyskania przez potentatów lepszej nad nim kontroli. Rosnąć będzie również rola partnerstwa publiczno-prywatnego w celu sprawniejszego utrzymania i rozwijania danych systemów wodnych.

Więcej informacji ze Świata w miesięczniku „Wodociągi-Kanalizacja” w rubryce „Kropla Świata”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj