Analitycy: Na stacjach paliw coraz bliżej do historycznych rekordów cen

Analitycy: Na stacjach paliw coraz bliżej do historycznych rekordów cen
PAP/dom
03.10.2021, o godz. 10:00
czas czytania: około 3 minut
0

Z powodu podwyżek cen paliw na rynku hurtowym jesteśmy coraz bliżej historycznych rekordów cen na stacjach – wynika z prognoz opublikowanych przez analityków BM Reflex i e-petrol.pl.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z analizy przygotowanej przez BM Reflex wynika, że szybkie tempo i skala podwyżek cen na rynku hurtowym dość szybko przełoży się na rynek detaliczny.

“Za nami kolejny już tydzień podwyżek, co najwyraźniej odczuli kierowcy tankujący diesla i autogaz. Te drożały w tym tygodniu średnio o 9 i 11 groszy na litrze. Mamy pierwsze stacje, gdzie ceny oleju napędowego są równe lub wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95. Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziome odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,83 zł/l (+3 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego – 5,73 zł/l (+9 gr/l) i autogazu – 2,96 zł/l (+11 gr/l)” – czytamy w raporcie.

Jak prognozują analitycy BM Reflex, w najbliższym czasie nie unikniemy dalszych wzrostów cen paliw na stacjach. Zauważają, że o ile miejscami już sprzedaje się paliwo z nowych, droższych dostaw, to na niektóre stacje dopiero one trafią.

“Tu, niestety, możemy zaobserwować skokowy, nawet kilkunastogroszowy wzrost cen paliw. Średnio w przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć od 5 do 10 gr na litrze. O ile w poprzednim tygodniu na rynku hurtowym notowaliśmy wzrosty cen diesla przy względnie stabilnych cenach benzyny, to w tym tygodniu już w przypadku obu paliw mamy wzrosty cen hurtowych o 18–19 groszy na litrze netto. To pokazuje, że wciąż pozostaje miejsce do wzrostu cen paliw na stacjach” – oceniają analitycy BM Reflex.

Jak ocenia portal e-petrol.pl, tegoroczny wrzesień będzie się źle kojarzył kierowcom, bo koszty tankowania rosły w nim z tygodnia na tydzień. Ich zdaniem ceny na stacjach zbliżają się do historycznych rekordów, które już w najbliższych tygodniach mogą zostać pobite.

“Jako pierwszy nowe historyczne maksimum cenowe powinien ustanowić autogaz, ale benzyna i diesel nie zostaną daleko w tyle. Coraz droższa ropa naftowa i słabnąca w relacji do dolara złotówka jasno wskazują kierunek zmian cen na stacjach paliw w Polsce” – stwierdzono w piątkowym raporcie e-petrol.pl.

“Hurtowe ceny paliw w mijającym tygodniu wyraźnie rosły i notowania oleju napędowego pierwszy raz w historii przekroczyły poziom 4700,00 zł/metr sześcienny. Dzisiaj diesel w rafineriach kosztuje średnio 4727,40 zł/metr sześc. i jest o ponad 200 zł droższy niż w ubiegły piątek. Benzyna 95-oktanowa w tym samym czasie podrożała o 183,80 zł i w cennikach krajowych producentów metr sześc. tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio 4655,40 zł” – dodano.

Analitycy portalu przypomnieli, że koniec września przyniósł wyraźny wzrost detalicznych cen oleju napędowego i autogazu. “Diesel podrożał o 8 gr i w tym tygodniu jego średnia cena w notowaniu e-petrol.pl to 5,69 zł/l. Autogaz kosztuje 6 gr. więcej i jego aktualna cena – 2,87 zł/l, to wyrównany historyczny rekord z początku 2012 r. Powoli, ale systematycznie, drożeje też benzyna i w tym tygodniu jej średnia ogólnopolska cena po wzroście o 2 gr. znalazła się na poziomie 5,84 zł/l” – ocenili.

Dodali, że nadchodzący tydzień nie zapowiada się optymistycznie dla kierowców. “Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na początek października zakłada dalsze podwyżki na stacjach i następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,80-5,92 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,69-5,80 zł/l oraz 2,89-2,96 zł/l dla autogazu” – szacują.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024