Analitycy: w pandemii wzrosło w Polsce ubóstwo energetyczne

Analitycy: w pandemii wzrosło w Polsce ubóstwo energetyczne
PAP
17.05.2021, o godz. 9:49
czas czytania: około 2 minut
0

Ubóstwo energetyczne w 2020 r. wzrosło w Polsce do 21,4 proc., czyli o blisko 14 proc. wobec 2019 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków nasiliły je utrata pracy i spadek zarobków, szczególnie u osób o najniższych i średnich dochodach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

PIE zwraca uwagę, że konieczność korzystania z urządzeń grzewczych i elektrycznych w domu zwiększa wysokość rachunków, co przekłada się na wzrost zjawiska ubóstwa energetycznego. “Przed pandemią co najmniej 50 mln mieszkańców Unii Europejskiej i jedno na cztery gospodarstwa domowe doświadczało ubóstwa energetycznego” – zaznaczono.

Dodano, że w Polsce udział wydatków na energię elektryczną, gaz i inne paliwa w strukturze wydatków gospodarstw domowych jest dwukrotnie wyższy niż średnio w UE.

Analitycy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”, cytują badanie wpływu pandemii COVID-19 na zjawisko ubóstwa energetycznego przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego. “W Polsce w 2020 r. – do maja włącznie – udział wydatków na nośniki energii w stosunku do dochodu rozporządzalnego na osobę wzrósł w porównaniu z 2019 r. średnio o 1,3 proc.” – czytamy. Największy procentowy wzrost wydatków dotyczył osób najmniej zarabiających (2,4 proc.), a najmniejszy najzamożniejszych (0,4 proc.).

Jak wskazano, na skutek większego udziału wydatków na nośniki energii w stosunku do dochodu rozporządzalnego, “ubóstwo energetyczne w 2020 r. (do maja) wzrosło do 21,4 proc., czyli o 13,7 proc. w stosunku do 2019 r. i było potęgowane utratą pracy oraz zmniejszeniem zarobków, szczególnie u osób o najniższym i średnim dochodzie”.

Analitycy oceniają, że obecnie skala zjawiska może być jeszcze większa. Rekomendują m.in. “wprowadzenie programów socjalnych mających poprawić warunki finansowe gospodarstw domowych, a także programów związanych z efektywnością i rozwojem OZE, co z kolei powinno zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i związane z tym koszty”.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024