Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Anita Sowińska na Forum Recyklingu: Potrzebujemy dialogu i kaucji

Anita Sowińska na Forum Recyklingu: Potrzebujemy dialogu i kaucji
Bartłomiej Leśniewski
14.10.2024, o godz. 18:26
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu rozpoczęło Forum Recyklingu. W jego trakcie o perspektywach i kierunku przemysłu recyklingowego rozmawiają przedsiębiorcy i właściciele firm, dyrektorzy, menedżerowie, konsultanci, eksperci, pracownicy administracji publicznej i organizacji pozarządowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Organizatorem jest firma Abrys. Wcześniejsze Fora Recyklingu organizowaliśmy podczas targów POLECO. Obecna edycja – to pierwsza o charakterze samodzielnego wydarzenia.

Narzędzia dla ochrony środowiska

Obrady rozpoczęło wystąpienie Anity Sowińskiej, wiceministry klimatu i środowiska. – Stoimy gospodarce odpadami przed wielkimi wyzwaniami. Nie uda się im sprostać bez dyskusji i dialogu. Cieszę się, że Forum Recyklingu jest miejscem, na którym do takiej debaty dochodzi – mówiła.

Wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęciła odpadom opakowaniowym. – Ubolewam, że tak niewiele z nich obecnie poddawanych jest recyklingowi. Przypominam, że podjęliśmy szereg działań, by to zmienić. Jednym z tych działań jest introdukcja systemu kaucyjnego, z którym wiążemy wiele nadziei – przypominała Anita Sowińska.

Ministra wyraziła też obawę przed możliwym opóźnieniem wprowadzenia systemu kaucyjnego. – Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale rzeczywiście, taki scenariusz nie jest niestety całkiem wykluczony – przestrzegała.

Zadeklarowała starania na rzecz wypracowania między interesariuszami konsensusu. – Wiem, że będzie to trudne, warto o taki konsensus się starać. Potrzebujemy więcej czasu – konkludowała Anita Sowińska.

Punkt wyjścia

Doktor inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przedstawiła raport “Rynek Recyklingu Odpadów Opakowaniowych w Polsce”.

dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska

W 2022 roku wytworzono w Polsce 15 529,5 tys. ton opakowań, z czego 80% stanowiły te jednokrotnego użytku. Z kolei zakupowych toreb z tworzyw sztucznych wytworzono 510 200 946. 71% z nich wynosiły torby o grubości poniżej 15 mikrometrów.

Rynek w 2022 r. zdominowały jednorazowe opakowania z papieru i tektury, których było 5861,9 tys. ton (przy 32,2 tys. ton wielorazowych). Liczba jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych wyniosła 2982,5 tys. ton, a wielorazowych – 69 tys. ton. Jedyna kategoria, w której opakowań wielokrotnego użytku było więcej niż jednokrotnego, to opakowania drewniane – pierwszych wytworzono 2540,6 tys. ton, a drugich 2094,5 tys. ton.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024