Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Anita Sowińska: Założenia ustawy ROP we wrześniu

Anita Sowińska: Założenia ustawy ROP we wrześniu
Bartłomiej Leśniewski
06.08.2024, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
0

Trwa seria, na razie nieformalnych, konsultacji nowej ustawy RPO. Ministerstwo Klimatu i Środowiska tymczasem zapowiada przedstawienie założeń ustawy na wrzesień. Wtedy: zacznie się proces legislacyjny, ruszą konsultacje formalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O terminy związane z procedowaniem ustawy o ROP zapytaliśmy Anitę Sowińską, wiceminister klimatu.

Sprawiedliwy ROP

– Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska chcemy sprawiedliwego systemu ROP. Zależy nam, aby system ROP doprowadził do tego, że będziemy odpadów produkować mniej niż obecnie. Chcemy również, żeby Polska wywiązywała się z celów recyklingu – zapewnia w krótkiej wypowiedzi przesłanej „Portalowi Komunalnemu” Anita Sowińska, wiceminister klimatu.

Podkreśla, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zbiera postulaty różnych interesariuszy i będzie wypracowywać konkretne rozwiązania finansowe. „W MKiŚ uważamy, że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest już wdrażany, chociażby w systemie kaucyjnym, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku i który stanowi element ROP-u. Zakładamy przedstawienie założeń systemu we wrześniu bieżącego roku, a następnie rozpoczęcie prac nad brzmieniem przepisów” – zapowiada Anita Sowińska.

Dwie koncepcje

Nie czekając do września, resort prowadzi serię spotkań konsultacyjnych, na których spotykają się przedstawiciele organizacji producentów, importerów, samorządowców, recyklerów i instalacji komunalnych

Resort ma nadzieję, że podczas nich dojdzie do zbliżenia stanowisk interesariuszy. I zapowiada przedstawienie swojego projektu ustawy o ROP i dalsze jego, już oficjalne, procedowanie na jesień.

Tymczasem interesariusze dość istotnie różnią się w swoich poglądach na przyszły model ROP-u. Kością niezgody pozostaje instytucja administratora, czyli instytucji, która miałaby zawiadywać całym systemem.

O konieczności jej powołania (lub powierzenia roli administracji istniejącej już instytucji, np. NFOŚiGW) przekonani są przedstawiciele samorządu, reprezentujący podmioty, na których w Polsce ciąży obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami. Ich argumenty w dużej mierze podzielają kolejne grupy interesariuszy, np. recyklerzy i przedstawiciele instalacji komunalnych.

Zdecydowanie przeciw wypowiadają się natomiast podmioty wprowadzające na rynek opakowania (producenci i importerzy). Uważają, że zapisy prawne posłużą „zabetonowaniu” polskiego systemu gospodarki odpadami, który określają słowem „dysfunkcyjny”. A instytucja administratora, zamiast pomóc, utrudni osiągnięcie celów ROP-u.

Przebiegowi konsultacji ustawy o ROP poświęcony został okładkowy materiał najbliższego, sierpniowego numeru „Przeglądu Komunalnego”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024