Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Anita Sowińska: Założenia ustawy ROP we wrześniu

Anita Sowińska: Założenia ustawy ROP we wrześniu
Bartłomiej Leśniewski
06.08.2024, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
0

Trwa seria, na razie nieformalnych, konsultacji nowej ustawy RPO. Ministerstwo Klimatu i Środowiska tymczasem zapowiada przedstawienie założeń ustawy na wrzesień. Wtedy: zacznie się proces legislacyjny, ruszą konsultacje formalne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

O terminy związane z procedowaniem ustawy o ROP zapytaliśmy Anitę Sowińską, wiceminister klimatu.

Sprawiedliwy ROP

– Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska chcemy sprawiedliwego systemu ROP. Zależy nam, aby system ROP doprowadził do tego, że będziemy odpadów produkować mniej niż obecnie. Chcemy również, żeby Polska wywiązywała się z celów recyklingu – zapewnia w krótkiej wypowiedzi przesłanej „Portalowi Komunalnemu” Anita Sowińska, wiceminister klimatu.

Podkreśla, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zbiera postulaty różnych interesariuszy i będzie wypracowywać konkretne rozwiązania finansowe. „W MKiŚ uważamy, że system rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest już wdrażany, chociażby w systemie kaucyjnym, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku i który stanowi element ROP-u. Zakładamy przedstawienie założeń systemu we wrześniu bieżącego roku, a następnie rozpoczęcie prac nad brzmieniem przepisów” – zapowiada Anita Sowińska.

Dwie koncepcje

Nie czekając do września, resort prowadzi serię spotkań konsultacyjnych, na których spotykają się przedstawiciele organizacji producentów, importerów, samorządowców, recyklerów i instalacji komunalnych

Resort ma nadzieję, że podczas nich dojdzie do zbliżenia stanowisk interesariuszy. I zapowiada przedstawienie swojego projektu ustawy o ROP i dalsze jego, już oficjalne, procedowanie na jesień.

Tymczasem interesariusze dość istotnie różnią się w swoich poglądach na przyszły model ROP-u. Kością niezgody pozostaje instytucja administratora, czyli instytucji, która miałaby zawiadywać całym systemem.

O konieczności jej powołania (lub powierzenia roli administracji istniejącej już instytucji, np. NFOŚiGW) przekonani są przedstawiciele samorządu, reprezentujący podmioty, na których w Polsce ciąży obowiązek prowadzenia gospodarki odpadami. Ich argumenty w dużej mierze podzielają kolejne grupy interesariuszy, np. recyklerzy i przedstawiciele instalacji komunalnych.

Zdecydowanie przeciw wypowiadają się natomiast podmioty wprowadzające na rynek opakowania (producenci i importerzy). Uważają, że zapisy prawne posłużą „zabetonowaniu” polskiego systemu gospodarki odpadami, który określają słowem „dysfunkcyjny”. A instytucja administratora, zamiast pomóc, utrudni osiągnięcie celów ROP-u.

Przebiegowi konsultacji ustawy o ROP poświęcony został okładkowy materiał najbliższego, sierpniowego numeru „Przeglądu Komunalnego”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024