Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zakończyła pracę na stanowisku wiceminister klimatu i środowiska. Została pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zakończyła pracę na stanowisku wiceminister klimatu i środowiska. Została pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej
05.06.2023, o godz. 11:16
czas czytania: około 3 minut
0

Autorka i współautorka rozwiązań Rządowej Tarczy Energetycznej i Solidarnościowej, a więc systemu dodatków: węglowego, dla innych źródeł ciepła, zwrotu VAT na paliwa gazowe. Nadzorująca elektroenergetykę, sektor gazu, ciepłownictwo i odpowiedzialna za nowe inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym obszarze. Podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska 2 czerwca 2023 r. zakończyła pracę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Za co odpowiadała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorowała Departament Ciepłownictwa i Departamentu Elektroenergetyki i Gazu oraz wykonywała kompetencje ministra jako dysponenta Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. W MKiŚ prowadziła między innymi pakiet legislacyjny środków nadzwyczajnych i ochrony oraz ograniczenia wysokości cen dla odbiorców ciepła, energii elektrycznej, gazu i innych paliw w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Prowadziła także między innymi nowelizację ustawy, która ułatwiła prowadzenie inwestycji w projekty dystrybucyjne o napięciu powyżej 100 kV, kluczowe dla wyprowadzania energii elektrycznej z sieci przesyłowej do sieci

Była wiceminister nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej

“Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmiany na stanowisku Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej. 2 czerwca br. funkcję tę objęła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczas Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska” – przekazał rzecznik rządu. Stanowisko Pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury krytycznej pełnił od lipca ubiegłego roku Mateusz Berger.

Jak poinformował, głównym zadaniem, jakie postawił premier przed nowym pełnomocnikiem, jest kontynuacja prac nad wdrażaniem rozwiązań zapewniających dalszą niezależność energetyczną kraju oraz zrównoważonego podejścia do polityki surowcowej Polski.

“Premier podziękował jednocześnie Mateuszowi Bergerowi za jego pracę w bardzo trudnym okresie, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i energetycznego szantażu wywołanego na rynkach energii w całej Europie. Dzięki dobrej współpracy administracji rządowej z sektorem energetycznym oraz liczną grupą międzyresortowych i rynkowych ekspertów odbiorcy energii, gazu i paliw nie byli narażeni na jakiekolwiek ograniczenia wynikające z zawirowań na rynku energetycznym” – przekazał Piotr Müller.


 

O Annie Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej

Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończyła również studia MBA. W latach 2002-2007 związana z branżą obronną, gdzie odpowiadała m.in. za projekty międzynarodowe, restrukturyzacyjne, konsolidacyjne, strategiczne projekty biznesowe, współpracę międzynarodową, a także za nadzór nad delegaturami zagranicznymi.

Od 2007 roku pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako Prezes Zarządu Elektrowni „Kozienice” S.A., gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji w zakresie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW.

Zaangażowana w procesy związane z zapewnieniem funkcjonowania infrastruktury krytycznej w Polsce i Europie.

Od 2017 do 2019 roku odpowiadała za sprawy korporacyjne w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Pełniła funkcję Eksperta i Pełnomocnika w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przygotowywała model finansowania wielkoskalowych infrastrukturalnych inwestycji oraz opinie w procesie krajowej i unijnej legislacji związanej z gospodarką wodną, energetyką, w tym rozwojem odnawialnych źródeł energii.

W latach 2020-2021 była Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W 2021 roku pracowała w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Była Prezesem Zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i ORLEN Neptun, gdzie odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Posiada wieloletnie doświadczenie w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa.Jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. morskiej energetyki wiatrowej.

Od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Autorka regulacji prawnych przeciwdziałających skutkom kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją w Ukrainie, w tym rozwiązaniom z zakresu rynku energii oraz sektora ciepłownictwa.

2 czerwca 2023 roku powołana na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Biegle posługuje się językiem angielskim oraz rosyjskim, płynnie mówi w języku niemieckim.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024