Anna Moskwa: Konieczne pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw Gazpromowi

Anna Moskwa: Konieczne pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw Gazpromowi
MŁ/PAP
03.12.2021, o godz. 7:55
czas czytania: około 2 minut
0

Konieczne jest pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw Gazpromowi - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa MKiŚ wzięła w czwartek udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Brukseli.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

We wpisie na Twitterze Moskwa podkreśliła, że Radę UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zdominował temat kryzysu cen gazu na rynku europejskim.

https://twitter.com/moskwa_anna/status/1466453222319697920?s=20

“Konieczne jest pilne wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciw rosyjskiemu dostawcy. Między innymi o tym dyskutowałam dziś z przedstawicielami V4 i podczas spotkań bilateralnych z przedstawicielami: Rumunii, Finlandii, Luksemburga, Estonii, Hiszpanii, Litwy czy Francji” – poinformowała szefowa MKiŚ.

Jak podał w komunikacie resort klimatu, w trakcie rozmów dwustronnych Moskwa poruszyła kwestie dotyczące współpracy w obszarze energii. Jak podkreśliła minister, niezwykle ważne jest budowanie koalicji z państwami w sprawie zapisów pakietu „Fit For 55” i europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS. Poruszono również kwestie dotyczące kryzysu cen gazu na rynku europejskim, a także potrzeby wszczęcia postępowania antymonopolowego.

Kluczowe przyczyny wysokich cen energii

“Polska od początku debaty o problemie wysokich cen energii wskazuje na jego dwie kluczowe przyczyny – ignorowanie negatywnej roli dominującego dostawcy na rynku gazu ziemnego i nadmierny wzrost cen uprawnień do emisji systemu ETS” – powiedziała cytowana w komunikacie minister klimatu.

Podczas rozmowy z unijną komisarz ds. energii Kadri Simson, minister Moskwa zaapelowała o rozpoczęcie przez Unię Europejską zdecydowanych działań w sprawie minimalizowania efektów obecnego kryzysu cen energii oraz o wyjaśnienie kwestii praktyk łamiących zasady antymonopolowe.

“Fit do 55” dużym wyzwaniem dla Polski

W trakcie posiedzenia Rady omówiono także kwestie dotyczące pakietu „Fit for 55”. Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że pakiet stanowi duże wyzwanie dla Polski, a kwestię realności realizacji zawartych w nim zobowiązań redukcyjnych należy postrzegać dużo szerzej niż przez pryzmat ochrony klimatu.

“Zobowiązania te służą przede wszystkim ochronie klimatu jednak ich wdrażanie ma ogromny wpływ na kwestie gospodarcze i społeczne. Nasz rząd nieustannie przypomina o potrzebie zapewnienia sprawiedliwej transformacji. W naszej opinii możliwa jest realizacja ambitnej polityki klimatycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu kwestii społecznych, ale wymaga to również odpowiednich mechanizmów finansowych, zapewniających odpowiednie wsparcie zarówno inwestycyjne, jak i kompensujące ewentualne negatywne skutki prowadzonych działa” – mówiła minister.

Jej zdaniem, należy bardzo ostrożnie podejść do zmian, które mogą prowadzić do zwiększenia obciążeń dla społeczeństwa i już na tym etapie odpowiednio zapewnić ochronę odbiorców wrażliwych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024