1 / 3

Przed 95 laty, po raz pierwszy otwarto Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Natomiast w sobotę, 11 marca br., w ramach obchodów powyższego jubileuszu, na bramie wejściowej do warszawskiego ZOO, od strony ul. Ratuszowej, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronom placówki: Antoninie i Janowi Żabińskim – założycielom stołecznego ZOO i bohaterom z okresu II wojny światowej.

Małżeństwo Żabińskich, złotymi zgłoskami zapisało się w dziejach nie tylko Warszawskiego ZOO, ale i stolicy. To dzięki Antoninie i Janowi Żabińskim stołeczna placówka wzbogaciła się o nowe gatunki zwierząt i nowe obiekty. Jan Żabiński przez wiele lat był też dyrektorem ogrodu zoologicznego. Państwo Żabińscy przed II wojną światową z wielką pasją organizowali Warszawskie ZOO, a później ratowali je ze zniszczeń wojennych.

Ratowali Żydów przed zagładą

– Antonina i Jan Żabińscy wykazali się bohaterską postawą podczas II wojny światowej, ratując przed hitlerowskimi zbrodniarzami Żydów z warszawskiego getta i żołnierzy Armii Krajowej – mówił w trakcie sobotniej ceremonii Rafał Trzaskowski, Prezydent miasta stołecznego Warszawy. – A mimo to, nie uważali się za bohaterów. Dlatego tak bardzo się cieszę, że dziś możemy ich uhonorować – podkreślał stołeczny włodarz.

Nie zostali zapomniani 

Dodajmy, że od 1 stycznia 2023 r., decyzją Rady m.st. Warszawy, Antonina i Jan Żabińscy są patronami warszawskiego ZOO.

– ­Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że Warszawski Ogród Zoologiczny nosi imię Antoniny i Jana Żabińskich – powiedziała Anna Żabińska, wnuczka Antoniny i Jana Żabińskich. – Kiedy Antonina opuściła ZOO, napisała w liście do Jana, że już niedługo nikt nie będzie pamiętał o niej oraz o tym, że zostawiła tutaj ogromną część swojego serca. Stało się jednak inaczej, za co serdecznie dziękuję – podkreślała przedstawicielka rodziny zasłużonych patronów.

13 tys. zwierząt i milion odwiedzjących

Obecnie, Warszawski Ogród Zoologiczny ma pod opieką niemal 13 tys. zwierząt należących do ponad 500 gatunków. I jedynie w ubiegłym roku, stołeczne ZOO odwiedziło niemal milion osób.

– Jesteśmy dumni, że nasze ZOO istnieje już 95 lat – podkreślał Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Chcemy dalej inwestować w to miejsce. Trwają już prace projektowe dotyczące obiektu dla niedźwiedzi polarnych oraz wybiegów dla lwów i tygrysów. Podpisaliśmy też umowę na projekt nowej małpiarni. Myślę, że patroni tego miejsca – Antonina i Jan Żabińscy – ucieszyliby się z tego, jak dziś wygląda ZOO i jak się rozwija – podsumował prezydent Warszawy.

Dodajmy, że podczas ostatniej sesji, Rada Miasta Stołecznego Warszawy zdecydowała o przyznaniu dodatkowego pół miliona złotych na inwestycje związane z dalszym rozwojem warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Czytaj więcej

Skomentuj