1 / 9

Od piątku w Bula Park nad poznańskim Jeziorem Maltańskim stoi pierwsza w Polsce huśtawka wodna. Atrakcję przygotował Aquanet z okazji 150-lecia istnienia w Poznaniu nowoczesnych wodociągów.

Symboliczną wstęgę przecięli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Prezes Zarządu Aquanet Paweł Chudziński. Huśtawka wodna, pierwsza taka w Polsce, to frajda przede wszystkim dla dzieci. Zabawa polega na tym, że huśtamy się pod wodospadem. Huśtawka jest tak skonstruowana, by korzystającym z niej, “uszło to na sucho”.

– Układ funkcjonuje tak, że ściana wody znika, gdy się do niej zbliżamy. Huśtający się nie powinien zostać zmoczony – zapewnia konstruktor. – W górnym panelu konstrukcji jest zainstalowanych 240 dysz, elektrozaworów, z których tryska woda. Świetnie wygląda to wieczorem, kiedy huśtawka jest oświetlona a na ścianie wody wyświetla się napis “Aquanet 150 lat” – dodaje.

Jako pierwsi huśtawkę wypróbowali Ernest i Maciej. Wcześniej w asyście prezydenta Jacka Jaśkowiaka i prezesa Aquanetu Pawła Chudzińskiego rozwiązali wstęgę, w którą zapakowana była huśtawka.

– Było bardzo fajnie, czułem się trochę tak, jakbym wpadł pod wodospad – relacjonuje Maciej. – U Macieja na Łokietka lubimy się huśtać. To dla nas świetna zabawa – dodaje Ernest i zapewnia, że z rodzicami na pewno będą tu często przychodzić.

I taka właśnie jest idea huśtawki. Chodzi o to, by zachęcić poznańskie rodziny do wyjścia z domu i korzystania z atrakcji miasta.

– To jest nasz prezent dla poznaniaków z okazji jubileuszu Aquanetu – mówił prezes Paweł Chudziński – Kiedyś widziałem podobną huśtawkę w internecie. Pomyślałem, że na jubileusz, zamiast kolejnego pomnika czy tablicy damy ludziom trochę radości.

I to się na pewno udało. Do wypróbowania huśtawki nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać. Takich działań, jak zapewnił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który uczestniczył w inauguracji huśtawki, ma być w Poznaniu więcej.

– Pracujemy obecnie nad Rusłaką. Zależy nam na wykorzystaniu w pełni jej potencjału. Z Aquanetem porozumieliśmy się już w kwestii podjęcia szeregu działań mających na celu poprawę jakości wody – zapowiedział prezydent Jaśkowiak – Enea zobowiązała się z kolei do zamontowania oświetlenia ledowego wokół jeziora oraz zakupu rowerów wodnych dla straży, co zdecydowanie poprawi poziom bezpieczeństwa nad Rusałką i zachęci ludzi do wypoczywania w tym miejscu. Cieszę się, że ważne poznańskie przedsiębiorstwa angażują się w życie miasta. Uzyskujemy dzięki temu efekt synergii.

Huśtawka działać będzie codziennie do końca września w godzinach od 10.00-20.00. Kolejny raz pojawi się na Malcie dopiero w czerwcu przyszłego roku. Korzystanie z huśtawki jest bezpłatne.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj