Archeolodzy w Cieszynie. Rzymski denar i wiele innych znalezisk

Archeolodzy w Cieszynie. Rzymski denar i wiele innych znalezisk
R.G./źródło: Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
04.01.2023, o godz. 15:54
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiegł końca bieżący etap prac archeologicznych na Rynku w Cieszynie. Wykopaliska prowadzono na wewnętrznej płycie Rynku i na jezdniach przy pierzejach wschodniej, zachodniej i południowej. Na oddanym terenie trwa budowa nowej nawierzchni Rynku wraz z nasadzeniami drzew, których nigdy wcześniej w tym miejscu nie było. Prace prowadzili archeolodzy z firmy Invictus.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dotychczasowe badania archeologiczne, poprzedzające rewitalizację płyty Rynku w Cieszynie, przyczyniły się do odsłonięcia ponad stu obiektów historycznych, w tym: piwnic, wchodzących w skład starego ratusza znajdującego się na środku Rynku, średniowiecznego budynku drewnianego,  fundamentów budynku strażnika miejskiego z okresu nowożytnego, wodociągów dostarczających wodę mieszczanom cieszyńskim, a także ogromnych połaci bruku kamiennego z trzech faz rozwoju miast: XIX- i XVIII-wiecznej oraz średniowiecznej.

Denar z czasów cesarza Marka Aureliusza

Podczas prac wydobyto znaczące ilości fragmentów naczyń ceramicznych i kafli piecowych. Do konserwacji w Toruniu przekazano też 188 woreczków zawierających fragmenty skórzane: buty, odzież, resztki poprodukcyjne oraz 70 przedmiotów z drewna, w tym naczynia i przybory kuchenne oraz przedmioty do gier i zabaw. Ogólna liczba monet, znalezionych od początku badań, wyniosła 164 sztuki i są to przede wszystkim monety Piastów cieszyńskich oraz sąsiadujących z Cieszynem księstw.  Natrafiono też na jedną zaskakującą monetę srebrną. Po wstępnej konserwacji okazało się, że z warstwy zalegającej nad brukiem średniowiecznym wydobyto srebrny denar rzymski z wizerunkiem rzymskiego cesarza Antoninusa Piusa. Denar wybity został po śmierci Antoninusa Piusa (zm. 161 r.) przez jego następcę, cesarza Marka Aureliusza. I jest to jednocześnie najstarszy przedmiot znaleziony na cieszyńskim Rynku.

W związku z powyższym, archeolodzy prowadzą rozważania na temat tego, z kim lub w jaki sposób rzymski denar dotarł do Cieszyna i w jakich okolicznościach został tu zagubiony.

Zabytki trafiły do konserwacji

Odnalezione monety przekazano do konserwacji w Warszawie. Natomiast na miejscu, w Muzeum Śląska Cieszyńskiego przeprowadzana jest konserwacja zabytków z żelaza, którą wykonuje archeolog Gosia Piwko. Wszystkie pozostałe znaleziska złożone są w Muzeum Śląska Cieszyńskiego i stąd wysyłane do konserwacji, a także do pracowania naukowego.

– Podsumowując pół roku badań, chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy brali w nich udział: pracownikom fizycznym, studentom, uczniom i wolontariuszom – mówi Zofia Jagosz-Zarzycka z Działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. – Dzięki tym osobom i ich zaangażowaniu Cieszyn zyskał wielką ilość i różnorodność znalezisk z najstarszego okresu funkcjonowania Rynku, które prezentować będziemy w Muzeum i publikować przez kolejne kilka lat.

Archeolodzy powrócą na cieszyński rynek wiosną, aby zbadać ostatni odcinek jezdni przy pierzei północnej, która teraz udostępniona jest dla ruchu samochodowego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024