Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła spółce PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa pożyczki do 100 mln zł na zasilenie kapitału obrotowego – poinformowała w piątek w komunikacie Agencja. Pożyczka ma charakter krótkoterminowy.

Według ARP, udzielona pożyczka przeznaczona zostanie na realizację innowacyjnych projektów, inwestycji, wsparcie płynności finansowej czy finansowanie zamówień.

Finansowanie restrukturyzacji

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie prezes ARP Cezariusz Lesisz, Agencja Rozwoju Przemysłu jest kojarzona przede wszystkim z finansowaniem restrukturyzacji.

– Na początku jej działalności większość pożyczek dla firm miało charakter pomocowy, teraz jednak większość pożyczek jest udzielana na zasadach komercyjnych. Wynika to z faktu, że coraz więcej jest zainteresowanych finansowaniem potrzeb związanych z luką w kapitale obrotowym czy finansowaniem inwestycji – wskazał.

“ARP w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczyła ponad 2,3 mld zł na finansowanie przedsiębiorstw działających w różnych sektorach gospodarki. Są wśród nich zarówno firmy państwowe, jak i prywatne, w tym spółki giełdowe” – podano w komunikacie.

Antyinflacyjna pożyczka

Przypomniano, że ostatnim czasie ARP zaoferowała firmom Pożyczkę Antyinflacyjną z gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Pożyczka przeznaczona jest na łagodzenie negatywnych skutków inflacyjnych.

Udzielana jest w formule obrotowej przeznaczonej na finansowanie działalności bieżącej (finansowanie zwiększonych kosztów surowców i materiałów, kosztów produkcji, transportu) oraz w formule inwestycyjnej przeznaczonej na finansowanie dokończenia realizowanych inwestycji (finansowanie zwiększonych kosztów inwestycji).

Łagodzenie skutków inflacji

– Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby rynku, dlatego już w styczniu tego roku zaproponowaliśmy firmom atrakcyjną pożyczkę łagodzącą skutki inflacji. Teraz, w sytuacji kryzysu energetycznego, udzielamy pożyczki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, która jest ważnym dostawcą energii na Śląsku, prowadzi innowacyjne projekty energetyczne – zaznaczył dyrektor zarządzający w ARP Konrad Trzonkowski.

PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa produkuje i dystrybuuje energię elektryczną oraz ciepło dla potrzeb przemysłowych oraz dla ludności Czerwionki-Leszczyn, Jastrzębia-Zdroju, Knurowa, Kuźni Raciborskiej, Pawłowic, Suszca, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor. Jest głównym dostawcą ciepła dla mieszkańców tych regionów.

Czytaj więcej

Skomentuj