Pod siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska ustawiono automat do zbierania puszek i butelek z tworzyw sztucznych. To efekt współpracy z Ambasadą Norwegii w ramach kampanii edukacyjnej “Stop smog”.

Pod siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska stanął RVM (Reverse Vending Machine) – urządzenie służące do zbierania butelek PET i puszek aluminiowych. Automat wyposażono w ekran dotykowy umożliwiający obsługę automatu, na którym prezentowane są także treści edukacyjno–informacyjne na temat ochrony środowiska.

Automaty tego typu są powszechnie stosowane w krajach, gdzie obowiązuje system kaucyjny. Zapewnia on zwiększony poziom zbiórki odpadów opakowaniowych po napojach.

System kaucyjny funkcjonuje np. w Norwegii, gdzie zbieranych jest 85 proc. odpadów opakowaniowych po napojach. Taką zbiórkę wprowadzono też niedawno na Litwie, co zaowocowało dynamicznym wzrost zbierania tej frakcji do poziomu 90 proc.

CZYTAJ TAKŻE: W Poznaniu staną automaty na zużyte butelki? Radni złożyli interpelację

– Działanie ma pomóc uświadomić mieszkańcom, że opakowania po napojach powinny być przekazywane do recyklingu materiałowego, a wykorzystywanie butelek PET jako paliwo w kotłach jest niebezpieczne dla zdrowia i szkodliwe dla środowiska naturalnego – tłumaczy Krystian Szczepański, dyrektor IOŚ-PIB, instytucji odpowiedzialnej za kampanię “Stop smog”.

W prezentacji automatu udział wzięli także: ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, wiceminister Paweł Sałek, wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski i Thor Sverre Minnesjord z Green Business Norway.

1 / 5

W Poznaniu staną automaty na zużyte butelki? Radni złożyli interpelację

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. W tym kraju się to nie sprawdzi. “Przetarg” na produkcję automatów wygra najgorszy partacz i nie dość że będą kosmicznie drogie to się ciągle będą psuły.

  2. wystarczy ustawa o ustawieniu automatów pet przed każdym supermarketem w Polsce.Supermarket sprzedajem zarabia wiec niech skupuje opakowania

Skomentuj