Most pontonowy na Wiśle został już skończony. Najpóźniej w piątek 11 września ma być „w pełnej gotowości”. – Teraz większość spraw pozostaje po naszej stronie. Wybrany wykonawca realizuje przygotowanie rurociągu do tego, by został wciągnięty na most. W ciągu dwóch tygodni zaczniemy tłoczenie ścieków – zapewnił Soczyński.
Obecnie trwają prace nad wykonaniem zgrzewów tymczasowego przepływu, by umieścić potem rury na moście.
To pierwszy etap działań, jakie miasto prowadzi w związku z awarią, do której doszło 29 sierpnia. Dzięki tymczasowemu przesyłowi przerwany ma zostać zrzut ozonowanych ścieków do Wisły. Krok drugi to wykonanie awaryjnego przepływu w przewiercie pod Wisłą. Prace mają potrwać kilka tygodni.
Wiceprezydent i obecna na środowej konferencji Anna Olejnik z MPWiK odnieśli się też do informacji o stanie wody i śniętych rybach znalezionych na brzegu Wisły na wysokości Łomianek. Liczba odkrytych ryb była niewielka – łącznie ok. 20 kg.
7 września MPWiK zlecił testy wody i próbek z ryb, a wyniki nie wykazały zatrucia czy braku tlenu. – Mamy wyniki, które nie wskazują, by przyczyną śnięcia była awaria i zrzut awaryjny ozonowanych ścieków do Wisły – potwierdził wiceprezydent Warszawy.
– Przyczyną śmierci ryb nie był brak ani deficyt tlenu, ani żadne toksyczne czynniki. Badania laboratoryjne wody w miejscu znalezienia ryb potwierdzają, ze jest ona nasycona tlenem i nie jest w żaden sposób toksyczna – wyjaśniła Anna Olejnik, zastępca dyrektora Pionu Wody MPWiK.
Stan wody w Wiśle jest w normie. Potwierdzają to, powtarzane codziennie, badania MPWiK i sanepidu.
Komentarze (0)