Pobrano próbki wody do badań. Dotąd służby środowiskowe nie stwierdziły śniętych ryb ani filmu na wodzie.
Niedrożny osadnik
“Jeden z osadników oczyszczalni jest niedrożny. Z tego powodu około 30 proc. ścieków jest obecnie oczyszczanych jedynie mechanicznie. Pracownicy miejskich wodociągów są na miejscu i pracują nad usunięciem awarii. Prace utrudniają obfite opady deszczu. Awaria powinna zostać usunięta najpóźniej jutro do południa” – poinformował w środę po południu PAP rzecznik prezydenta Gliwic Łukasz Oryszczak.
Zaznaczył, że pozwolenie wodnoprawne, jakim dysponuje gliwicka oczyszczalnia, przewiduje możliwość wystąpienia tego typu awarii i wskazuje, że wodociągi mają do 48 godzin na jej usunięcie. “Termin ten powinien zostać dochowany” – zapewnił rzecznik.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka śląskiego inspektoratu Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach Małgorzata Zielonka, inspektorzy rozpoczęli w Gliwicach kontrolę interwencyjną.
“Przeprowadziliśmy oględziny terenu w okolicy wylotu, podczas których inspektorzy nie stwierdzili śniętych ryb ani filmu na wodzie. Z wylotu, a także sprzed i zza niego, zostały pobrane próby wody, przekazane do analizy w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska. Bez wyników badań nie możemy wyciągać wniosków” – zastrzegła rzeczniczka śląskiej WIOŚ.
Interwencja i kontrola
“Stwierdzono uciążliwości zapachowe. W związku ze zdarzeniem bezzwłocznie wszczęto również interwencyjną kontrolę gospodarowania wodami wobec Przedsiębiorstwa (Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, do którego należy oczyszczalnia – PAP) Zespół kontrolny realizuje swoje czynności. Niezależnie od powyższego trwają działania kontrolne WIOŚ w Katowicach” – czytamy w komunikacie Wód Polskich.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest spółką należącą do samorządu Gliwic. Firma jest operatorem centralnej oczyszczalni – obiektu wyposażonego w infrastrukturę technologiczną oczyszczania ścieków komunalnych. Technologia oparta jest na procesach mechanicznych i biologicznych, z możliwością chemicznego wspomagania.
Komentarze (0)