Wyniki badania „Barometr ekologiczny branży flotowej” przeprowadzonego wśród kierowców flotowych w Polsce na zlecenie ALD Automotive wskazują, że zdecydowana większość użytkowników zna i stosuje zasady eco driving.

Prawie 80% odpowiedzi ankietowanych wskazuje, że przestrzegają oni reguły, które pomagają ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2. Zgodnie z deklaracjami badanych najchętniej praktykowane zasady ekojazdy obejmują częste zmienianie biegów, utrzymywanie niskich obrotów silnika, dokładne planowanie trasy i regularną kontrolę ciśnienia w oponach. Kierowcy niechętnie natomiast rezygnują z bagażników zewnętrznych. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 237 kierowców flotowych z firm różnej wielkości i różnych regionów Polski. W ramach propagowania zasad jazdy ekologicznej wśród swoich klientów firma ALD Automotive jeszcze w listopadzie opublikuje poradnik „Eco driving” z zakresu zasad ekojazdy.

Z badania „Barometr ekologiczny branży flotowej” wynika, że najchętniej stosowanymi regułami eco driving są częsta zmiana biegów i utrzymanie niskich obrotów silnika. Aż 95% badanych kierowców deklaruje częstą zmianę biegów i aż 94% z nich prowadzi samochód na najwyższym możliwym biegu, aby obniżyć obroty silnika. Aby zminimalizować zużycie paliwa i emisję szkodliwych spalin zaleca się zmianę biegu poniżej 2500 obr./min. w przypadku silników benzynowych oraz poniżej 2000 obr./min. w przypadku silników diesla. Równie dużo, bo aż 95% respondentów deklaruje dokładne planowanie trasy przed podróżą, co pozwala ograniczyć liczbę przejechanych kilometrów i proporcjonalnie zmniejszyć ilość wydalanych spalin. Aż 92% ankietowanych sprawdza ciśnienie co najmniej raz w miesiącu. Jest to o tyle ważne, że spadek ciśnienia w oponach o 25% powoduje wzrost oporu toczenia kół oraz zwiększenie zużycia paliwa o 2%. Ponad 88% kierowców flotowych minimalizuje również obciążenie samochodu. Warto przy tym zauważyć, że pozbycie się z samochodowego bagażnika niepotrzebnych przedmiotów, które ważą ok. 100 kg, pozwala ograniczyć zużycie paliwa o ok. 7% w przypadku auta osobowego średniej klasy.

Najmniej rozpropagowaną zasadą eco driving pozostaje rezygnacja ze zbędnych bagażników, boksów dachowych, uchwytów na rowery i innych akcesoriów zewnętrznych, które, zwiększając opory powietrza podczas jazdy, powodują wyższe spalanie. Prawie 84% kierowców przyznaje, że nie demontuje niepotrzebnych bagażników. Praktykowanie tej zasady przynosi jednak wymierne korzyści, ponieważ nawet bagażnik o opływowych kształtach przy prędkości 120 km/h powoduje zwiększenie zużycia paliwa o ponad 20%.

Inne zasady jazdy ekologicznej, cieszą się stosunkowo dużą popularnością, ale wskazują, że jest jeszcze miejsce na budowanie świadomości wśród kierowców. Grupa 27% użytkowników nie ogranicza użycia klimatyzacji, co pokazuje, że ten sposób zmniejszania zużycia paliwa i emisji CO2 nie jest jeszcze powszechnie stosowany w firmowych flotach. Ok. 24% badanych uważa, że zmniejszyć spalanie i emisję gazów cieplarnianych można przy jeździe z prędkością powyżej 75 km/h. Nie jest to trafna diagnoza: bardziej ekonomiczne i ekologiczne są niższe prędkości, ponieważ przy przyspieszaniu opór powietrza powoduje wzrost spalania tym szybszy, im wyższa jest prędkość.

Zgodnie z wynikami badania ALD Automotive stosowanie zasad eco driving częściej deklarują kierowcy w małych firmach, zatrudniających do 20 osób. Aż 87,5% ich odpowiedzi wskazuje na proekologiczne postępowanie. Ta grupa kierowców szczególnie chętnie rezygnuje z bagażników (1/3 ankietowanych, w porównaniu z 16,5% w całej próbie). Kierowcy z małych firm często ograniczają też prędkość jazdy – wszyscy ankietowani uważają, że najkorzystniejsza dla środowiska jest prędkość poniżej 75 km/h (54,4% wszystkich badanych).

– Wdrożenie zasad ekojazdy jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które działania proekologiczne chcą połączyć z oszczędnościami. W przeciwieństwie do inwestycji w najbardziej ‘zielone’ technologie, takie jak np. silniki hybrydowe, eco driving nie wymaga nakładów inwestycyjnych i może przynieść nawet 20% oszczędności w wydatkach na paliwo, wspomagając firmowy budżet w trudnych czasach – mówi Tomasz Ślepowroński, dyrektor generalny ALD Automotive Polska.

Badanie „Barometr ekologiczny branży flotowej” realizowane na zlecenie ALD Automotive zmierza do analizy poziomu świadomości ekologicznej menedżerów i użytkowników flot w Polsce. Badanie poświęcone eco driving zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej próbie 237 kierowców w firmach różnej wielkości z całej Polski. Ok. 4,2% badanych pracuje w firmach zatrudniających do 20 osób, 38,4% – od 21 do 50 osób, i 57,4% – powyżej 50 osób. Aby zwiększyć wiarygodność wyników, badanie było realizowane z założeniem, że każdy ankietowany reprezentuje inną instytucję. Obecnie opublikowana ankieta jest drugą odsłoną badania „Barometr ekologiczny branży flotowej”, po udostępnionej w kwietniu 2009 r. analizie zastosowania w pojazdach flotowych technologii przyjaznych środowisku.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj