Dziś upływa termin rejestracji w bazie danych o odpadach. Czy oznacza to, że podmioty, które nie zarejestrowały się dotąd w BDO od jutra przestają działać legalnie?

Do 24 lipca firmy z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów muszą zarejestrować się w bazie danych o odpadach (BDO). Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć u marszałka województwa. Za niewykonanie obowiązku ustawowego grożą kary finansowe.

– Działania naszego ministerstwa są ukierunkowane na poprawę efektywności w zakresie egzekwowania przepisów zarówno przez organy kontrolne, jak i te, które wydają decyzje administracyjne w zakresie gospodarki odpadami – mówił jeszcze we wrześniu 2017 r. minister Sławomir Mazurek. Dziesięć miesięcy później w bazie znajduje się mniej niż 20 proc. podmiotów zaangażowanych w gospodarkę odpadami.

Poniżej 20 proc. rynku w BDO

Baza danych o odpadach to narzędzie do kontroli podmiotów wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach i tych działających na rynku odpadowym. Wpis do rejestru jest obowiązkowy od stycznia tego roku, a termin składania wniosków upływa 6 miesięcy od wprowadzenia nowego rejestru, a więc 24 lipca.

Tymczasem w rejestrze znajduje się aktualnie 41 tys. podmiotów, czyli nieco mniej niż 20 procent wszystkich firm zobligowanych do rejestracji.

– Dotychczas marszałkowie województw zarejestrowali ok. 40,9 tys. podmiotów (z czego 12,7 tys. z urzędu), które zobowiązane były do uzyskania takiego wpisu. Dodatkowo 52,8 tys. wniosków zostało wprowadzonych już do systemu w celu ich weryfikacji i ostatecznej akceptacji. Kolejne oczekują jeszcze na wprowadzenie – podaje Ministerstwo Środowiska Dziennikowi Gazecie Prawnej.

Baza danych o odpadach (BDO) już dostępna! Rusza rejestr przedsiębiorców

Firmy bez wpisu do BDO działają nielegalnie

A co z tymi, które nie dokonały jeszcze rejestracji? Czy kończący się okres przejściowy oznacza dla nich utratę praw do prowadzenia legalnej działalności?

Zgodnie z nowymi przepisami – tak. Rzecznik prasowy ministerstwa Aleksander Brzózka powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej, że firmy nieujęte w BDO nie będą mogły legalnie prowadzić działalności gospodarczej. Powiedział również, że nie oznacza to, że te podmioty nie mogą składać wniosków pomimo upływu terminu.

Urzędy marszałkowskie cały czas czekają na wnioski przedsiębiorców. Wskazują jednocześnie, że czasochłonna biurokracja to wynik ułomnych narzędzi informatycznych dostarczonych przez resort środowiska. Urzędnicy podkreślają, że wiele danych do systemu muszą wprowadzać przepisując ręcznie nawet kilkaset kodów, jak ma to miejsce choćby w przypadku wniosków firm transportujących odpady.

Wnioski do pobrania: TUTAJ

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. No cóż zamknę działalność i dalej będę sprowadzał auta, teraz zakładam drewniane koła bez opon, spuszczam płyny i oleje na czas transportu, kupuje auta bez akumulatora. Co trzeba zgłaszać?

Skomentuj