Uruchomiono stronę internetową BDO – internetowej bazy danych o odpadach. Ministerstwo Środowiska ma nadzieję, że wprowadzane do niej dane pomogą m.in. w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami.

Pod adresem bdo.mos.gov.pl jest już dostępna internetowa baza danych o odpadach. Konkretniej – jej pierwszy element, czyli rejestr przedsiębiorców. Do jego uzupełniania zobowiązani są marszałkowie województw. Wpisy do BDO muszą dostarczać przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub zajmują się gospodarką odpadami.

Póki co na stronie nie są dostępne jednak jeszcze żadne dane. Wszystkie firmy, które są zobowiązane do udostępnienia wyżej wspomnianych informacji, muszą bowiem wypełnić najpierw odpowiednie wnioski. Następnie trzeba przekazać je do urzędu. Dlatego dane będą pokazywane dopiero z czasem. Na złożenie wniosków do urzędu marszałkowskich przedsiębiorcy mają 6 miesięcy.

Następne pół roku będzie dużym wyzwaniem logistycznym i informatycznym zarówno dla Ministerstwa Środowiska, które zarządza BDO, jak i dla samorządów. Wnioski i dane do bazy będzie musiało złożyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy firm. Są to np. przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek pojazdy (wg szacunków ok. 14 tys. podmiotów) czy produkty w opakowaniach (ok. 67 tys. podmiotów).

Jak już informowaliśmy, w bazie będą gromadzone informacje m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu.

Internetowa baza odpadowa ma usprawnić kontrolę nad systemem. Pracuje nad nią Ministerstwo Środowiska

Resort środowiska w Bazie danych o odpadach widzi przede wszystkim usprawnienie kontroli systemu i narzędzie do walki z szarą strefą. – Chodzi o to, aby dane dotyczące transferu odpadów można było od razu zweryfikować w internetowej bazie danych – wyjaśniał we wrześniu Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.


Aktualizacja (25.01.2018, 10:31): informacja została doprecyzowana, aby lepiej odzwierciedlać stan faktyczny.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

7 Komentarze

 1. Niestety BDO działa a nawet więcej firmy uzyskują numer rejestrowy, dodatkowo taki numer po uzuyskaniu trzeba wpisywać na fakturach ……

 2. Nie ma żadnej bazy, jest strona z formularzem do wydrukowania. Urzędy nie mają możliwości wprowadzania danych do BDO. Nie było przetargu, to jakaś mistyfikacja. Może w ministerstwie ktoś wierzy, że szybko ten moduł uda się stworzyć. A firmy w praktyce nie muszą składać wniosków – zgłoszenie do rejestru ma wykonać urzad na podstawie istniejących decyzji itp. Tylko mała część firm musi wypełniać formularz rejestrowy.

 3. Naprawdę trzeba wypełnić 30 stron kartek, wysłać je do urzędu tam to sprawdzą i wbiją do systemu ? Naprawdę w dzisiejszych czasach takie działania, gdzie tu ochrona środowiska ? Tysiące kartek, listów osób do obsługi. Czy nie łatwiej stworzyć portal podobny do Kobize, tylko bardziej funkcjonalny ? Żyjemy w XXI wieku !!!

  • nie trzeba wysyłać wszystkich kartek, wypełniamy tabelę 1 (tam są dane firmy) a następnie wypełniamy i drukujemy tylko te tabele, które dotyczą przedsiębiorcy.

 4. art 49 pkt ustawy o odpadach „Rejestr stanowi integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”, a w MP ani słowa o BDO.

 5. Proszę nie pisać KŁAMSTW. Nie ma żadnej BDO! Ruszył dziś tylko rejestr, i to w okrojonej wersji, który ma być częścią BDO. Minister Środowiska nie wydał obwieszczenia w Monitorze Polskim o uruchomieniu BDO, więc proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.

  • Baza jest. Z niepełną funkcjonalnością, ale jest.

   Ruszyła rejestracja, czyli najważniejszy, fundamentalny moduł BDO. Jest o tym komunikat w Monitorze Polskim. Baza miała zresztą według nowelizacji o ustawy o odpadach ruszyć najpóźniej właśnie 24 stycznia tego roku i tak się stało. Najpierw przedsiębiorcy muszą przekazać marszałkom swoje dane, a potem dopiero będzie można z nich skorzystać. W każdym razie fakt jest taki, że strona już działa.

Skomentuj