Uruchomiono stronę internetową BDO – internetowej bazy danych o odpadach. Ministerstwo Środowiska ma nadzieję, że wprowadzane do niej dane pomogą m.in. w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami.

Pod adresem bdo.mos.gov.pl jest już dostępna internetowa baza danych o odpadach. Konkretniej – jej pierwszy element, czyli rejestr przedsiębiorców. Do jego uzupełniania zobowiązani są marszałkowie województw. Wpisy do BDO muszą dostarczać przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub zajmują się gospodarką odpadami.

Póki co na stronie nie są dostępne jednak jeszcze żadne dane. Wszystkie firmy, które są zobowiązane do udostępnienia wyżej wspomnianych informacji, muszą bowiem wypełnić najpierw odpowiednie wnioski. Następnie trzeba przekazać je do urzędu. Dlatego dane będą pokazywane dopiero z czasem. Na złożenie wniosków do urzędu marszałkowskich przedsiębiorcy mają 6 miesięcy.

Następne pół roku będzie dużym wyzwaniem logistycznym i informatycznym zarówno dla Ministerstwa Środowiska, które zarządza BDO, jak i dla samorządów. Wnioski i dane do bazy będzie musiało złożyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy firm. Są to np. przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek pojazdy (wg szacunków ok. 14 tys. podmiotów) czy produkty w opakowaniach (ok. 67 tys. podmiotów).

Jak już informowaliśmy, w bazie będą gromadzone informacje m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. W BDO znajdą się również dane nt. osiąganych poziomach zbierania, odzysku i recyklingu.

Internetowa baza odpadowa ma usprawnić kontrolę nad systemem. Pracuje nad nią Ministerstwo Środowiska

Resort środowiska w Bazie danych o odpadach widzi przede wszystkim usprawnienie kontroli systemu i narzędzie do walki z szarą strefą. – Chodzi o to, aby dane dotyczące transferu odpadów można było od razu zweryfikować w internetowej bazie danych – wyjaśniał we wrześniu Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.


Aktualizacja (25.01.2018, 10:31): informacja została doprecyzowana, aby lepiej odzwierciedlać stan faktyczny.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

13 Komentarze

  1. biuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurokracji i pierdół ciag dalszy. Tak trzymać. przecież muszą być zatrudnione rzesze urzędników z naszych podatków.

Skomentuj