Sławomir Mazurek oznajmił w czwartek w Sejmie, że trwają prace nad elektroniczną bazą danych o odpadach (BDO). Zapowiedział, że ułatwi ona kontrolę nad systemem gospodarki odpadami w Polsce.

– Działania naszego ministerstwa są ukierunkowane na poprawę efektywno-
ści w zakresie egzekwowania przepisów zarówno przez organy kontrolne, jak i te, które wydają decyzje administracyjne w zakresie gospodarki odpadami – mówił w odpowiedzi na interpelację poselską Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz ’15 Sławomir Mazurek.

Baza danych o odpadach ma być jednym ze sposobów na usprawnienie kontroli nad systemem gospodarki odpadami w Polsce. Ministerstwu zależy na tym, aby kontrolować działania na bieżąco i on-line, a nie tak jak ma to miejsce obecnie – okresowo poprzez stosowne dokumenty.

Chodzi o to, aby dane dotyczące transferu odpadów można było od razu zweryfikować w internetowej bazie danych – wyjaśniał wiceminister środowiska. – Będziemy krzyżować te informacje, aby mieć pewność – zapewniał.

Oprócz BDO planowana jest także rezygnacja z zbiorczych kart przekazania
odpadów. – Były takie sytuacje, że ktoś mówił, że wypisywał tylko raz w miesiącu, a więc mógł powiedzieć, że to jest na zbiorczą kartę – powiedział Mazurek. Ministerstwo chce, aby rozliczenie odbywało się w systemie dziennym.

Sławomir Mazurek zdradził także, że resort środowiska pracuje nad systemem, który utrudniłby porzucanie odpadów przez firmy zajmujące się ich transportem. Gospodarujący odpadami mieliby płacić kaucje pełniące rolę gwarancji finansowej zabezpieczającej przed ich porzuceniem.

– Bardzo mi zależy, żeby ta kaucja właśnie mogła być tym narzędziem, ponieważ przewóz odpadów to nie jest przewóz substancji, które są neutralne dla środowiska – podkreślił wiceminister Mazurek.

Ministerstwo Środowiska: KPGO nie było opóźnione. BDO dopiero w 2019 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

5 Komentarze

 1. Panie Ministrze.
  Kałcjowanie nie może być sposobem na śmieci. One szkodzą (te śmieci) i malowanie pojemników, czy podnoszenie cen za torebki foliowe może uśpi administrację unijną, ale nie rozwiąże problemu. Proponuję ze zrozumieniem poczytać komentarze pod artykułami w tym temacie.

  • Bardzo dobry i trafny komentarz. Tu taka moja drobna dygresja. Rozmawiam niedawno z niemieckim profesorem od ekologii w Berlinie i on do mnie wychodzi nagle z takim stwierdzenie cyt. “Mehr Wiese-mehr Produktion, nicht Wahr Herr Wiese”? A ja mu na to -Natürlich- panie profesorze tylko jest jeden niuans. A on pyta mnie pyta, a jaki to niuans?
   Ano taki, do tej pory to mnie strzyzono 2.razy w roku, a teraz to juz 6.razy w roku i pokazuje na moja lysiejaca glowe…..

 2. Europejskie Biuro Ochrony srodowiska- najwieksza siec NGOsow ekologicznych w Europie mowi TAK, BRAWO!
  Taki system jest bardzo potrzebny!

Skomentuj