Baza miała poprawić skuteczność walki z szarą strefą i przestępcami środowiskowymi. Od 1 stycznia 2020 r. uruchomiono model ewidencyjny. W tym samym czasie powinien już funkcjonować moduł sprawozdawczy.
Niestety, tu pojawiły się opóźnienia. Moduł DPR ma ruszyć w styczniu 2021 r. Testy zaplanowano na lipiec, ale jak mówił Damian Korczewski z Krynicki Recykling podczas prelekcji konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, ta data stoi pod znakiem zapytania.
Zawiodła polityka informacyjna
Polityka informacyjna związana z uruchomieniem BDO była, jak to określił prelegent, prowadzący też warsztaty z BDO, bardzo skromna. Jesienią 2019 r. w systemie zarejestrowało się 140 tys. podmiotów, pod koniec roku 2019 było ich 170 tys. Obecnie udało się to zrobić 210 tys. firm. Jednak w urzędach marszałkowskich na rozpatrzenie czeka kolejne kilkadziesiąt tysięcy wniosków o rejestrację.
Warsztaty z BDO – zapisz się!
O ile przedstawiciele branży odpadowej posiadali informacje o istnieniu BDO, to przekaz informacyjny zebrał swoje żniwo pod koniec 2019 r., gdy do przedsiębiorców dotarła informacja o potencjalnych karach za brak wpisu do rejestru.
Wcześniej, w dwóch pilotażach (rozpoczęły się w listopadzie 2019 r.), wzięło udział kilkadziesiąt firm. Trzeci pilotaż dostępny był już dla wszystkich zainteresowanych i ruszył 25 listopada 2019 r. – Po pierwszych pilotażach zgłoszono ponad 200 uwag, z których uwzględniono ok. 20 – przypomniał Korczewski. – A zmiany, które zaszły między pierwszym a drugim pilotażem były w zasadzie kosmetyczne – stwierdził.
Problem polegał też na tym, że konsultacje odbywały się bez modułu API, który pozwala na dostęp do danych zewnętrznych. Gdy moduł API ruszył, okazało się, że na wielu polach jest niedopracowany, a firmy mają problemy z integracją z systemem. Do dziś za jego pośrednictwem nie można wysyłać raportów.
Nauczyć się BDO
Pierwsze szkolenia Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy – prowadził w październiku 2019 r. Na przełomie grudnia i stycznia pojawiły się webinaria. Mimo wszystko, do momentu uruchomienia otwartych testów BDO była, jak to określił Damian Korczewski, “projektem tajnym”. Nie wolno było udostępniać loginów i haseł, a nawet zrzutów z ekranu.
Jak przypomniał dodatkową nowością – oprócz samej bazy – było pojawienie się karty przekazania odpadów komunalnych m.in. KPO(K). – Nie wprowadza się kilku zmian naraz – podsumował.
ja-nek
Komentarz #40532 dodany 2020-02-05 21:04:02
I wyszło jak zawsze...ale arogancja władzy przeszła wszelkie granice.