W Bydgoszczy rozstrzygnięty został przetarg na rower aglomeracyjny. Wiosną powstanie sieć wypożyczalni, która ułatwi poruszanie się po mieście i okolicach na dwóch kołach. Inwestycja będzie w ciągu trzech lat kosztować ponad 3,6 mln zł.

Dzięki zagwarantowaniu przez miasto dodatkowych środków możliwe jest rozpoczęcie prac nad projektem. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wybrał już firmę, która zaoferowała najkorzystniejszą cenę i jednocześnie spełniła wszystkie warunki przetargu. Ostatecznie umowa ma zostać podpisana ze spółką BikeU. Miesiąc funkcjonowania systemu kosztować ma ok. 139 tysięcy złotych. W sumie pierwsze trzy sezony  roweru aglomeracyjnego wymagają zabezpieczenia w budżecie miasta kwoty ponad 3,6 mln złotych.

– Liczymy , że wprowadzenie  systemu roweru aglomeracyjnego w Bydgoszczy dodatkowo wpłynie na atrakcyjność miasta, a rower stanie się jeszcze popularniejszym środkiem transportu. Warto podkreślić, że pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Rozwój tego typu systemu transportowego jest popularnym rozwiązaniem w innych miastach w Polsce, m.in.:  w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Na terenie Bydgoszczy zaplanowano 31 stacji rowerowych, które mają zachęcać bydgoszczan i turystów do wyboru tego środka transportu.

Bydgoszczanom oraz turystom poruszanie się po mieście w pierwszym okresie po uruchomieniu ułatwi 310 rowerów. Zakup obejmie także 31 rowerów zapasowych, które będą włączane do systemu zależnie od zwiększonego zapotrzebowania.

Opłata rejestracyjna i inicjacyjna Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w kwocie 10 złotych wnoszona będzie jednorazowo i bezwrotnie (z przeznaczeniem jej wykorzystania na pierwsze wypożyczenia). Kontynuacja  pierwszej godziny podróżowania w zakresie od 21-60 minuty kosztować będzie 1 zł, druga godzina – 4 zł, trzecia godzina – 6 zł, czwarta i każda następna godzina – 7 zł.

Rowerowy system ruszy 1 kwietnia przyszłego roku. Wypożyczanie rowerów będzie możliwe do końca listopada. W kolejnych latach system będzie pracował od marca do listopada.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj