Dwadzieścia pięć łodzi napędzanych energią słoneczną z Holandii, Niemiec i Polski ścigało się w ostatni weekend w Niemczech. Łódź studentów z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, pracujących w kole naukowym Korab, wygrała wyścig na dystansie 30 km.

W sprincie i slalomie ekipa z Gdańska zajęła drugie miejsce. Dodatkowo politechniczny zespół zdobył pierwszą nagrodę specjalną za innowacyjną konstrukcję łodzi.

Z Niemiec studenci pojechali w poniedziałek, 27 czerwca do Holandii, gdzie wezmą udział w Dutch Solar Boats Challenge. Starty rozpoczynają się już w środę i potrwają do soboty.

Młodzi inżynierowie mają ambicję zawalczyć o złoto na tych zawodach. W ubiegłym roku z morderczych, tygodniowych regat Frisian Solar Challenge przywieźli zwycięstwo. Powrót planowany jest na niedzielę, 3 lipca.

– Najważniejsze dla naszej ekipy będą zawody w Holandii, dlatego, że tam od lat spotykają się najlepsi zawodnicy i konstruktorzy łodzi solarnych – opowiada dr inż. Wojciech Litwin, opiekun naukowy Korabia. – Będziemy mieli okazję przetestować w warunkach bojowych nowe rozwiązania konstrukcyjne, a zwłaszcza system pomiarowy, który ma pomóc w stworzeniu systemu racjonalnego zarządzania energią.

Najtrudniejszym dniem będzie piątek, 1 lipca, kiedy łodzie słoneczne będą ścigały się na słonym jeziorze na dystansie blisko siedemdziesięciu kilometrów. Ekipa spodziewa się silnego wiatru i wysokich fal, które przyjazne są raczej żeglarzom, ale dla delikatnych solarów stanowią duże ryzyko.

źródło: pg.gda.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj