Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Bezpieczeństwo 5G: kończą się prace nad projektem rozporządzenia

Bezpieczeństwo 5G: kończą się prace nad projektem rozporządzenia
PAP
01.06.2020, o godz. 9:26
czas czytania: około 2 minut
2

Kończymy prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego m.in. bezpieczeństwa sieci 5G - powiedział PAP szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Po konsultacjach projektu zdecydowano się dodać do wymagań związanych z dystrybucją pasm właśnie przepisy odnośnie bezpieczeństwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług, którego kolejne wersje po udostępnieniu w styczniu poddawane były kilku rundom konsultacji.

– Wydaje się, że po wielokrotnych konsultacjach uzyskaliśmy już konsensus w zakresie tego, co nam umożliwia obecna delegacja ustawowa. Zakładamy, że ten projekt nie powinien ulec zmianie – możliwe są oczywiście drobne korekty, zwłaszcza, że formalnie nie zakończyły się jeszcze konsultacje. Uzyskaliśmy w miarę powszechną akceptację do tych zapisów – ocenił minister cyfryzacji, dodając, że projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Jak powiedział, wątpliwości, jakie powstały podczas prac nad projektem rozporządzenia, były jednym z czynników, pod wpływem, których rząd postanowił wprowadzić dodatkowe wymagania ustawowe związane z bezpieczeństwem sieci w postępowaniach dystrybucyjnych pasm m.in. pod sieć 5G.

Chodzi o zmiany w Prawie telekomunikacyjnym wprowadzone tzw. tarczą 3.0, które przewidują m.in. nowe uregulowania dotyczące postępowań selekcyjnych prowadzonych przez UKE. W projekcie decyzji rezerwacyjnej Prezes UKE będzie określał wymogi w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnej, a wymogi te będą opiniowane przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Wprowadzenie tych przepisów spowodowało także konieczność anulowania trwającego od marca postępowania aukcyjnego dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G.

Według Marka Zagórskiego projekt rozporządzenia jest komplementarny z nowymi wymaganiami dotyczącymi postępowań selekcyjnych, a także z planowanymi zmianami w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. – Podchodzimy do tego problemu równolegle na kilku poziomach. Jeden to rozporządzenie, drugi to wymagania aukcyjne, a trzeci to równolegle projekt ustawy, którą też finalizujemy i chcielibyśmy, żeby te wszystkie elementy zostały opublikowane w miarę w jednym czasie. Oczywiście zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie będą dotyczyły tylko sieci 5G, ale będą znacznie szersze. Po ponad roku funkcjonowania ustawy widzimy, że jej przepisy wymagają korekty – powiedział minister cyfryzacji.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


rondon

Komentarz #65144 dodany 2020-06-02 18:47:05

Niech ta biurokracja się skończy jak najszybciej żeby 5G mogło być w pełni dostępne dla obywateli. Wiele osób czeka na nowa technologię.


Baras

Komentarz #69159 dodany 2020-06-19 17:57:29

Im szybiej tym lepiej, już się start 5G przeciąga. Szkoda, bo myślałem że do wakaci już będzie można wykorzystywać potencjał jaki daja ta sieć, a tu jeszcze aukcji częstotliwości nie było, oby jak najszybciej.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024