Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Bezpieczeństwo 5G: kończą się prace nad projektem rozporządzenia

Bezpieczeństwo 5G: kończą się prace nad projektem rozporządzenia
PAP
01.06.2020, o godz. 9:26
czas czytania: około 2 minut
2

Kończymy prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego m.in. bezpieczeństwa sieci 5G - powiedział PAP szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Po konsultacjach projektu zdecydowano się dodać do wymagań związanych z dystrybucją pasm właśnie przepisy odnośnie bezpieczeństwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług, którego kolejne wersje po udostępnieniu w styczniu poddawane były kilku rundom konsultacji.

– Wydaje się, że po wielokrotnych konsultacjach uzyskaliśmy już konsensus w zakresie tego, co nam umożliwia obecna delegacja ustawowa. Zakładamy, że ten projekt nie powinien ulec zmianie – możliwe są oczywiście drobne korekty, zwłaszcza, że formalnie nie zakończyły się jeszcze konsultacje. Uzyskaliśmy w miarę powszechną akceptację do tych zapisów – ocenił minister cyfryzacji, dodając, że projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Jak powiedział, wątpliwości, jakie powstały podczas prac nad projektem rozporządzenia, były jednym z czynników, pod wpływem, których rząd postanowił wprowadzić dodatkowe wymagania ustawowe związane z bezpieczeństwem sieci w postępowaniach dystrybucyjnych pasm m.in. pod sieć 5G.

Chodzi o zmiany w Prawie telekomunikacyjnym wprowadzone tzw. tarczą 3.0, które przewidują m.in. nowe uregulowania dotyczące postępowań selekcyjnych prowadzonych przez UKE. W projekcie decyzji rezerwacyjnej Prezes UKE będzie określał wymogi w zakresie bezpieczeństwa i integralności sieci telekomunikacyjnej, a wymogi te będą opiniowane przez Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Wprowadzenie tych przepisów spowodowało także konieczność anulowania trwającego od marca postępowania aukcyjnego dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G.

Według Marka Zagórskiego projekt rozporządzenia jest komplementarny z nowymi wymaganiami dotyczącymi postępowań selekcyjnych, a także z planowanymi zmianami w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. – Podchodzimy do tego problemu równolegle na kilku poziomach. Jeden to rozporządzenie, drugi to wymagania aukcyjne, a trzeci to równolegle projekt ustawy, którą też finalizujemy i chcielibyśmy, żeby te wszystkie elementy zostały opublikowane w miarę w jednym czasie. Oczywiście zmiany w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nie będą dotyczyły tylko sieci 5G, ale będą znacznie szersze. Po ponad roku funkcjonowania ustawy widzimy, że jej przepisy wymagają korekty – powiedział minister cyfryzacji.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


rondon

Komentarz #65144 dodany 2020-06-02 18:47:05

Niech ta biurokracja się skończy jak najszybciej żeby 5G mogło być w pełni dostępne dla obywateli. Wiele osób czeka na nowa technologię.


Baras

Komentarz #69159 dodany 2020-06-19 17:57:29

Im szybiej tym lepiej, już się start 5G przeciąga. Szkoda, bo myślałem że do wakaci już będzie można wykorzystywać potencjał jaki daja ta sieć, a tu jeszcze aukcji częstotliwości nie było, oby jak najszybciej.

Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024