Dziś w Porcie Ekomarina nad Jeziorem Niegocin w Giżycku, odbędzie się otwarcie systemu sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wodniacy będą korzystać z 16 masztowych sygnalizatorów świetlnych ostrzegających jednostki pływające przed gwałtownymi zmianami pogody.

Biały szkwał, który przed czterema latami zabił 12 osób, już nigdy nie zagrozi roztropnym miłośnikom jezior. Prosty i widoczny system świetlny, wykorzystujący tylko częstotliwość błysków lampy świetnej, będzie ostrzegać wodniaków przed burzami i silnymi wiatrami (40 błysków na minutę – to mniej niż kierunkowskazy samochodowe) a w razie zagrożenia, alarmował będzie sygnałami o ponad dwukrotnie większej częstotliwości (90 błysków na minutę).

W spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, władz wojewódzkich i samorządowych udział weźmie Władysław Majka – z-ca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który niemal w całości sfinansował to przedsięwzięcie o wartości ponad 5 mln zł.  


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj