Reklama

ad1a FARMTRAC [18.06-02.07.25]

BGK: Ukraina potrzebuje w tym roku 3,5 mld dol. na zabezpieczenie dostaw gazu

BGK: Ukraina potrzebuje w tym roku 3,5 mld dol. na zabezpieczenie dostaw gazu
KP/PAP
12.05.2025, o godz. 14:07
czas czytania: około 3 minut
0

Ukraina musi jeszcze w tym roku przeznaczyć ok. 3,5 mld dol. na zabezpieczenie dostaw gazu – szacują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego w najnowszym wydaniu cyklicznego raportu "Monitor Spraw Ukraińskich".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Jak podkreśla się w raporcie, poziom ukraińskich zapasów gazu spadł w tym roku do 5,65 mld m sześc., 30% poniżej średniej z poprzednich lat. Jednocześnie krajowa produkcja zmniejszyła się do poziomu 37-42 mln m sześc. dziennie z 55 mln m sześc. przed 2022 r. Tylko połowę uszkodzonej infrastruktury gazowej da się odbudować w perspektywie kilku miesięcy.

Wojenne zniszczenia

Zniszczona infrastruktura energetyczna, niskie rezerwy gazu i ogromne potrzeby inwestycyjne wymagają pilnych działań i środków – oceniają autorzy raportu. Jak zaznaczają, w odpowiedzi na kryzys, Ukraina już rozpoczęła dywersyfikację dostaw – m.in. poprzez umowę z Orlenem na dostawy LNG przez terminale w Kłajpedzie i Świnoujściu. Eksperci BGK podkreślają, że zabezpieczenie energetyczne wymaga także nakładów na remont infrastruktury gazowej oraz budowę zewnętrznych systemów ochronnych dla instalacji o krytycznym znaczeniu.

Eksperci BGK oceniają, że mimo sygnałów makroekonomicznej stabilizacji i rosnącego optymizmu wśród przedsiębiorców, Ukraina pozostaje krytycznie wrażliwa na ryzyka związane z sektorem energetycznym. – Kraj wykazał się niezwykłą determinacją i odpornością, lecz brak szybkich inwestycji w sektorze energetycznym może oznaczać poważne ograniczenia w dalszym funkcjonowaniu gospodarki. Poza problemami z funkcjonowaniem zrujnowanych obiektów energetycznych coraz poważniej wygląda stan zabezpieczenia dostaw gazu – komentuje Danyło Moiseienko z BGK.

Jest poprawa

W raporcie zaznacza się, że mimo wojennych trudności Ukraina notuje też oznaki poprawy. W I kwartale 2025 r. rezerwy walutowe wzrosły do poziomu ponad 42 mld dol., a do końca roku inflacja ma szansę wrócić do poziomu jednocyfrowego. Z kolei indeks oczekiwań przedsiębiorstw (BAEI) przekroczył próg 50 pkt., sygnalizując odbudowę zaufania w gospodarce, związany przede wszystkim z napływem środków zewnętrznych.

– Kraj pozostaje w stanie wojny, ale stopniowo odbudowuje zdolności wewnętrzne. Kluczowe będzie teraz połączenie stabilności makroekonomicznej z mobilizacją inwestycji; zarówno krajowych, jak i zagranicznych – ocenia Ołeksandr Markiw z BGK.

Według BGK, kluczowym elementem przyszłej odbudowy Ukrainy może być nowy Fundusz Inwestycyjny, powołany wspólnie przez Ukrainę i Stany Zjednoczone. Umowa ratyfikowana przez ukraiński parlament 8 maja zakłada, że Ukraina przekaże do funduszu połowę przychodów z nowych licencji na wydobycie surowców krytycznych, ropy i gazu. Przez pierwszą dekadę zyski będą reinwestowane wyłącznie na terytorium Ukrainy.

Partnerstwo z Ukrainą

Wydaje się, że to ważny krok w kierunku długofalowego partnerstwa obu krajów oraz szansa dla Ukrainy, która będzie musiała jednak zapewnić odpowiedni poziom przejrzystości i jakości regulacji gospodarczych – zaznaczają autorzy raportu BGK.

W raporcie przedstawiono też najnowsze szacunki strat wojennych. Zgodnie z opracowaniem RDNA4, przygotowanym przez Bank Światowy, ONZ i KE, wartość bezpośrednich szkód wojennych w Ukrainie sięga 176 mld dol., a straty gospodarcze 589 mld dol. Łączne potrzeby odbudowy i modernizacji kraju oszacowano na 523 mld dol, z czego ponad połowa przypada na regiony pozostające poza strefą działań wojennych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025