Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Białystok dokarmia ptaki

Białystok dokarmia ptaki
jw
14.12.2023, o godz. 12:34
czas czytania: około 3 minut
0

Wraz z pojawieniem się pierwszych mrozów rozpoczęła się akcja zimowego dokarmiania ptaków na terenie białostockich parków i skwerów, która potrwa do wiosny. Urząd Miejski w Białymstoku prowadzi ją z powodzeniem od wielu lat. Każdego roku do akcji włączają się też mieszkańcy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W tym sezonie zimowym w Białymstoku zostało rozstawionych 39 drewnianych karmników wolnostojących. Można je zobaczyć w wielu miejscach w centrum miasta, np. na Skwerach Tamary Sołoniewicz, w Parku Konstytucji 3 Maja, w Parku Centralnym, w Ogrodzie Branickich. Karmniki spotkać jednak można także w miejscach odległych od centrum, np. w Parku Lubomirskich, w parku Antoniuk, na skwerze przy ul. Pułkowej czy w parkach kieszonkowych. Karmniki są przeznaczone do dokarmiania większej liczby ptaków dziko żyjących. Mają charakter parkowy, są wysokie (ok. 170 cm), wyposażone w dwie półki do wykładania pokarmu, a od góry zabezpieczone drewnianym daszkiem. Firmy zajmujące się utrzymaniem poszczególnych parków – w ramach zawartych umów – w okresie zimowym zobowiązane są do uzupełniania zapasów pożywienia oraz do bieżącego oczyszczania karmników.

Udział mieszkańców

Mieszkańcy miasta również mogą włączyć się do akcji i przynosić do karmników ptasie smakołyki: ziarno słonecznika i innych roślin o dużej zawartości oleju, ziarna zbóż, orzechy, niesoloną słoninę (do zawieszenia). Można też kupić gotowe mieszanki dostępne w sklepach lub tzw. pyzy do zawieszenia, czyli kule tłuszczowo-zbożowe. Ważne, aby nie były to resztki żywności z naszych stołów, pieczywo czy kawałki ciasta. Pożywienie powinno dostarczać składników odżywczych i energii dla zachowania dobrego zdrowia i kondycji ptaków. Ważne, aby nie dokarmiać ptaków chlebem i innym pieczywem. Taki pokarm, podawany często, powoduje u ptaków choroby układu pokarmowego.

Pamiętajmy, że we własnym zakresie możemy też dokarmiać ptactwo wodne, np. kaczki, które licznie występują w Białymstoku. Odpowiednie dla nich będą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa gotowane bez soli (marchew, buraki, kapusta, ziemniaki) lub specjalny granulat dla ptaków wodnych. Pokarm należy zostawić na brzegu, w spokojnym miejscu (nie wrzucajmy go do wody). Wiosną ptaki odwdzięczą się radosnym śpiewem i pomogą ograniczyć nadmiar dokuczliwych owadów.

Zasady zimowego dokarmiania ptaków

Początek dokarmiania – dokarmianie powinno trwać od momentu pojawienia się pierwszych mrozów i śniegu do końca ich trwania. Poza okresem zimy ptaki świetnie radzą sobie ze znalezieniem pokarmu.

Systematyczność dokarmiania – rozpoczynając dokarmianie podejmujemy poważne zobowiązanie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca karmienia i rodzaju pokarmu. Dlatego jeśli nie dostaną pożywienia na czas, szybko zapadający o tej porze roku zmrok uniemożliwi im zgromadzenie zapasów energii niezbędnej do przetrwania kolejnej mroźnej nocy.

Rodzaj pokarmu – pamiętajmy, żeby przynoszone przez nas pożywienie było zawsze świeże i pozbawione soli. Należy dbać o to, aby pokarm był odpowiedni i dobrany pod kątem grupy ptaków (ziarnojady, łuszczaki, ptactwo wodne itp.).

Utrzymanie higieny i czystości w karmniku – karmnik, jako punkt koncentracji różnych gatunków ptaków, sprzyjać może rozprzestrzenianiu się chorób. Dlatego konieczne jest regularne usuwanie odchodów i zalegających resztek pokarmu.

Jakie ptaki możemy obserwować przy karmnikach? Zwykle są to przedstawiciele takich gatunków, jak sikory – bogatka i modraszka, dzwońce, wróble, mazurki, gile, kwiczoły, kowaliki, grubodzioby, czyżyki a nawet dzięcioły.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024