Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Ograniczyć "szarą strefę"! Apel branży odpadowej do min. Bodnara

Ograniczyć
ZM
24.10.2024, o godz. 15:06
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawiciele branży gospodarki odpadami skierowali do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara "Apel o podjęcie działań celem ograniczenia szarej strefy i obszarze gospodarki odpadami w Polsce". Jak podkreślają są legalnymi podmiotami i nie chcą z tego powodu ponosić kosztów swojej działalności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak informują autorzy apelu, „ponad 13 mln ton odpadów komunalnych przetwarzanych jest rocznie w kilkuset instalacjach, skąd kierowane są do recyklingu, odzysku i składowania”. 

“Szara strefa” bez wymagań

„Wszystkie wspomniane instalacje przeszły w ostatnich latach konieczne i kosztowne modernizacje, również w odpowiedzi na wymogi legislacyjne Wymagania te spełniły legalnie działające podmioty w naszej branży, świadome odpowiedzialności za życie i zdrowie ludzi. Spełnienie wymogów i uzyskanie decyzji administracyjnych zajęły nam wiele lat.1 W tym samym czasie wiele firm i osób unikało inwestycji, oferując niskie ceny i niepewne zagospodarowanie odpadów.(…) Skutkiem tej patologii są liczne nielegalne magazyny odpadów (tzw. bomby ekologiczne).” – tłumaczą przedstawiciele branży odpadowej.  

I dodają: „Jest to możliwe, ponieważ nie mamy wystarczających mocy przerobowych (…) Brak mocy instalacyjnych ma z kolei przełożenie na rozwój szarej strefy, gdyż istniejące instalacje nie są w stanie przerobić rosnącej ilości odpadów m.in. ze względu na rosnące obostrzenia, w tym kary finansowe. W tej sytuacji podstawowym celem najpilniejszych działań powinno być uwolnienie samoistnych sił rynkowych stymulujących poprawę zbiórki i zagospodarowania odpadów poprzez zwiększenie chłonności legalnie działających instalacji przetwarzania. Większa dostępność instalacji zwiększy konkurencyjność, a to wpłynie na poprawę mechanizmu cen4.” (…), budowa nowych wymaga zmian systemowych, pewności prawa i źródeł finansowania.”

Konieczne zmiany systemowe

„Pragniemy podkreślić, że jako podmioty prowadzące legalną działalność o charakterze użyteczności publicznej z nadzieją odbieramy głos Pana Ministra  (zaniepokojenie rozwojem tzw. „szarej strefy” – przyp. red.) jako przejaw troski, ale i jako szansę na merytoryczną dyskusję o charakterze systemowym, a nie fragmentarycznym. Szansę na wyznaczenie planów, pierwszych kroków i długofalowych rozwiązań. Niezmiennie gotowi jesteśmy wspierać takie i inne działania przeciwdziałające szarej strefie, także, dlatego że mamy świadomość, iż jest to znacznie lepsze dla wszystkich (w tym dla klientów końcowych) podejście niż nieoczekiwane i nagłe działania, zwiększanie reglamentacji i obciążeń prawnych, nadmierne kontrole, wydłużone i niepewne co do wyniku postępowania administracyjne, które wprost utrudniają i podnoszą koszt naszego działania i zwiększają rynek dla nieuczciwych graczy.” – kontynuują autorzy apelu i kończą: „Apelujemy zatem o uwzględnienie powyższych tez w dalszych dyskusjach i pracach oraz liczymy na możliwość spotkania, w dogodnej dla Pana Ministra formule i czasie, podczas którego moglibyśmy omówić kierunki działań. Jesteśmy pewni, że jeśli skutecznie wyeliminujemy przyczyny szarej strefy w odpadach, nie będziemy zmagać się z jej skutkami i rosnącą skalą. Mając to na uwadze, jeszcze raz dziękujemy za cenny głos Pana Ministra.” – czytamy w piśmie.

Pod pismem podpisali się: Sławomir Rudowicz (Izba Branży Komunalnej), Piotr Szewczyk (Rada RIPOK), Dariusz Matlak (Polska Izba Gospodarki Odpadami), Tomasz Uciński (Krajowa Izba Gospodarki Odpadami).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024