Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Białystok. Energia z odpadów popłynie do mieszkańców

Białystok. Energia z odpadów popłynie do mieszkańców
E. M.
08.05.2024, o godz. 13:10
czas czytania: około 3 minut
0

Białostocka spalarnia odpadów komunalnych przy ulicy Andersa staje się źródłem energii elektrycznej dla miasta. W strategicznym porozumieniu podpisanym pomiędzy gminą a spółką Lech zarysowuje się nowa era wykorzystania odpadów jako zasobu energetycznego. Dzięki tej umowie prąd wytworzony z procesu spalania odpadów będzie dostarczany do 160 kluczowych placówek w Białymstoku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Energia z odpadów zostanie wykorzystana w różnych sferach życia publicznego, od żłobków i przedszkoli po instytucje kulturalne, domy pomocy społecznej, szpitale, obiekty sportowe i technologiczne. Umowa, której wartość sięga prawie 14,5 miliona złotych, obejmuje okres sześciu miesięcy od lipca do grudnia 2024 r. 

Zakres wykorzystania energii

-Wśród tych jednostek są m.in. żłobki, przedszkola i szkoły, instytucje kultury, domy pomocy społecznej, Szpital Miejski, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stadion Miejski, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Umowa została zawarta na 6 miesięcy – od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku – a jej wartość to prawie 14,5 mln zł. Wolumen energii, jaki miasto Białystok zakupi, to 21130 MWh – wylicza Agnieszka Błachowska z biura prasowego w magistracie.

Prezydent Tadeusz Truskolaski wyraził radość z tego historycznego kroku dla miasta, podkreślając, że Białystok staje się coraz bardziej samowystarczalny w kwestii energii elektrycznej. Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że to także krok ku oszczędnościom. Podpisana umowa nie tylko zapewnia dostęp do energii, ale także przyczynia się do redukcji odpadów poprzez ich przekształcenie w źródło zasilania.

– Oszczędności dla budżetu miasta w stosunku do oferty obecnego dostawcy energii elektrycznej, którym jest Energa Obrót, wyniosą ponad 2,5 mln zł w okresie 6 miesięcy – podkreśla prezydent Tadeusz Truskolaski.


 

Światło i Energia dla Wszystkich

W ramach umowy energia elektryczna produkowana w ZUOK w Białymstoku zasilać będzie:
– oświetlenie uliczne (ponad 10,6 tys. MWh)
– obiekty i budynki 160 miejskich instytucji (prawie 10,5 tys. MWh).

Wśród instytucji, które będą zasilane prądem są m.in. Urząd Miejski, jednostki budżetowe miasta, spółki miejskie, Straż Miejska, Straż Pożarna, żłobki, przedszkola, szkoły, a także placówki kulturalne.

Nowe źródło zasilania dla Białegostoku

Energia generowana będzie z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, zarządzanego przez PUHP LECH. Jest to jedna z dziewięciu istniejących w Polsce instalacji przekształcania odpadów komunalnych w energię. Nasz zakład przetwarza rocznie blisko 120 tysięcy ton odpadów, co przekłada się na produkcję 44-50 tysięcy MWh energii elektrycznej, dostarczanej do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo, generujemy 350 tysięcy GJ ciepła systemowego, które trafia do mieszkańców Białegostoku za pośrednictwem sieci ciepłowniczej spółki Enea Ciepło.

Ponad 2,5 MLN ZŁ oszczędności 

Umowa została zawarta 7 maja 2024 r. w sali konferencyjnej przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz Zarząd PUHP LECH: Prezesa Zarządu Michała Stefanowicza i Wiceprezes Zarządu Alinę Pisiecką.

Dzięki zawarciu tej umowy Miasto Białystok staje się miastem samowystarczalnym w energię elektryczną, a oszczędności budżetu miasta z tytułu wyboru oferty wyniosą ponad 2,5 mln zł w stosunku do obecnego dostawcy prądu do Urzędu Miejskiego i miejskich placówek.

Współpraca energetyczna

Spółka LECH dysponuje koncesją na sprzedaż energii elektrycznej oraz posiada ogólną umowę dystrybucji z PGE Dystrybucja, a także współpracuje z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe producentów i dostawców energii. Dzięki temu ma możliwość funkcjonowania jako sprzedawca energii na rynku. W perspektywie przyszłości spodziewane jest również lokalne zrównoważenie zapotrzebowania na energię przez odbiorców, oparte na miejscowych źródłach energii, w ramach Białostockiego Klastra Energii. Ten klastrowy model współpracy obejmuje wspólną inicjatywę naszej spółki, Wodociągów Białostockich oraz Miasta Białystok.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024