Jeszcze w tym roku bielski samorząd kupi drona wyposażonego w aparaturę do badania zanieczyszczonego powietrza. W kolejnym sezonie grzewczym pomoże on w walce m.in. z paleniem śmieci w piecach – powiedział we wtorek szef bielskiej Rady Miejskiej Jarosław Klimaszewski.

– Koszt drona wynosi ok. 200 tys. zł. Ze względu na konieczność przeprowadzenia procedury zakupowej w obecnym sezonie grzewczym nie zdążymy go użyć, ale w kolejnym będzie już można z niego skorzystać – powiedział Klimaszewski (PO) w rozmowie z PAP.

Szef rady dodał, że z zainteresowaniem przyglądają się testom drona, które wspólnie przeprowadzają Katowice, Gliwice, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także gliwicka spółka Flytronic, wyspecjalizowana w bezzałogowych systemach latających.

Śląski wzór

Dron używany w Katowicach umożliwia m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, przykładowo plastikowych butelek. Czujniki analizują zawartość etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych.

– Dane z pomiarów są przesyłane do straży miejskiej, a funkcjonariusze mogą jak najszybciej przeprowadzić kontrolę wewnątrz domu i przykładowo pobrać popiół do badania – powiedział Jarosław Klimaszewski. Jak dodał, straż miejska może wystawić nawet 500 zł mandatu.

Dron w Katowicach badał smog. Pierwszy mandat wystawiono już po godzinie

Kontrola nad głową

Dron ma być też formą prewencji. – Mieszkańcy, którzy mają nieczyste sumienie, wiedząc, że dron krąży, mogą się poprawić – wyjaśnił szef bielskiej rady.

Klimaszewski przypomniał, że radni już dwa lata temu proponowali rozważenie takiego zakupu. Z wnioskiem występował Maurycy Rodak (PiS). – Wtedy nie było jeszcze możliwości technicznych; dron nie analizował zanieczyszczeń. Każdy dobry pomysł wart jest jednak realizacji i gdy tylko pojawiła się możliwość, to zamierzamy z niego skorzystać – powiedział.

Sprawdź aktualną jakość powietrza w Bielsku-Białej z aplikacją Airly:

Szef rady dodał, że zakup nie oznacza wygranej w walce ze smogiem. Działań powinno być więcej i musi je realizować państwo. – W parze z zakazem sprzedaży najgorszych jakościowo paliw powinna iść też edukacja – zaznaczył.

Od września 2017 r. w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje używania najbrudniejszych paliw, w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów, a także nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Na Śląsku zaczyna obowiązywać uchwała antysmogowa

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj