Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Bielsko-Biała kupi drona do badania smogu

Bielsko-Biała kupi drona do badania smogu
jwo/PAP
14.02.2018, o godz. 9:32
czas czytania: około 2 minut
0

Jeszcze w tym roku bielski samorząd kupi drona wyposażonego w aparaturę do badania zanieczyszczonego powietrza. W kolejnym sezonie grzewczym pomoże on w walce m.in. z paleniem śmieci w piecach – powiedział we wtorek szef bielskiej Rady Miejskiej Jarosław Klimaszewski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

– Koszt drona wynosi ok. 200 tys. zł. Ze względu na konieczność przeprowadzenia procedury zakupowej w obecnym sezonie grzewczym nie zdążymy go użyć, ale w kolejnym będzie już można z niego skorzystać – powiedział Klimaszewski (PO) w rozmowie z PAP.

Szef rady dodał, że z zainteresowaniem przyglądają się testom drona, które wspólnie przeprowadzają Katowice, Gliwice, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, a także gliwicka spółka Flytronic, wyspecjalizowana w bezzałogowych systemach latających.

Śląski wzór

Dron używany w Katowicach umożliwia m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów domów jedno i wielorodzinnych pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji, przykładowo plastikowych butelek. Czujniki analizują zawartość etanolu amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu oraz PM10, PM2,5, PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika rozsianych cząstek stałych.

– Dane z pomiarów są przesyłane do straży miejskiej, a funkcjonariusze mogą jak najszybciej przeprowadzić kontrolę wewnątrz domu i przykładowo pobrać popiół do badania – powiedział Jarosław Klimaszewski. Jak dodał, straż miejska może wystawić nawet 500 zł mandatu.

Dron w Katowicach badał smog. Pierwszy mandat wystawiono już po godzinie

Kontrola nad głową

Dron ma być też formą prewencji. – Mieszkańcy, którzy mają nieczyste sumienie, wiedząc, że dron krąży, mogą się poprawić – wyjaśnił szef bielskiej rady.

Klimaszewski przypomniał, że radni już dwa lata temu proponowali rozważenie takiego zakupu. Z wnioskiem występował Maurycy Rodak (PiS). – Wtedy nie było jeszcze możliwości technicznych; dron nie analizował zanieczyszczeń. Każdy dobry pomysł wart jest jednak realizacji i gdy tylko pojawiła się możliwość, to zamierzamy z niego skorzystać – powiedział.

Sprawdź aktualną jakość powietrza w Bielsku-Białej z aplikacją Airly:

Szef rady dodał, że zakup nie oznacza wygranej w walce ze smogiem. Działań powinno być więcej i musi je realizować państwo. – W parze z zakazem sprzedaży najgorszych jakościowo paliw powinna iść też edukacja – zaznaczył.

Od września 2017 r. w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje używania najbrudniejszych paliw, w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów, a także nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Na Śląsku zaczyna obowiązywać uchwała antysmogowa

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024