Strażnicy miejscy z Katowic rozpoczęli testy specjalnego drona, który ma pomagać w kontrolowaniu źródeł smogu. Pierwszy mandat za spalanie śmieci dzięki nowoczesnej technologii wystawiono już po godzinie od uruchomienia urządzenia.

Na Śląsku ruszyły testy drona pomagającego straży miejskiej wykryć łamanie przepisów antysmogowych, czyli np. palenie śmieciami w domowych piecach. Dron, oprócz obserwacji, umożliwia też analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów.

Dzięki urządzeniu już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska nałożyła mandat za nieprzestrzeganie przepisów związanych z paleniem w piecu. Winny będzie musiał zapłacić 500 zł kary.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Antysmogowy dron to wspólna inicjatywa samorządów z Katowic i Gliwic, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu oraz gliwickiej firmy Flytronic produkującej bezzałogowe pojazdy latające.

Kontrola komina pod kątem zanieczyszczeń przy pomocy drona firmy Flytronic w Katowicach
Śląski dron do pomiaru smogu wykorzystuje laserowy licznik rozsianych cząstek stałych

Czujniki drona pozwalają określić, czy w unoszącym się dymie znajdują się określone trujące związki i substancje chemiczne (np. formaldehyd, chlorek wodoru) oraz pył zawieszony. Urządzenie może tym samym zdalnie mierzyć poziom zanieczyszczeń i sprawdzać dym z kominów pod kątem spalania niedozwolonych substancji, np. plastikowych butelek, opon czy innych odpadów.

– Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa – mówi Dawid Bielecki z firmy Flytronic. – Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy straży miejskiej pod wskazany adres w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu.

Dron straży miejskiej w Katowicach służący do pomiaru smogu

Kontrola smogu przy pomocy drona i tabletu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. tym że tajniak ma lunetę i kamerę, a dron jedynie mierzy stężenia substancji. Takie działanie dronów jest całkowicie legalne. Co więcej, nagrywanie kamerą i robienie zdjęć też jest zupełnie legalne. Nielegalne byłoby dopiero ich udostępnianie.

  2. Ale to się nadaje do Strasburga.
    Nie może mnie nikt obserwować w moim domu bez zgody sądu. (bo czym się różni dron od tajniak z lunetą i kamera w sąsiednim domu?

Skomentuj