Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami

Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami
lb
22.01.2016, o godz. 22:24
czas czytania: około 2 minut
12

Zaniechania w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami, które o 2 mld zł obniżyły wpływy do budżetu państwa i brak wiarygodnych danych dotyczących wytwarzania, odbioru i przetwarzania odpadów to tylko wybrane zastrzeżenia nowych władz resortu środowiska do pracy poprzedników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W piątek prof. Jan Szyszko, minister środowiska, zaprezentował wyniki audytu wewnętrznego w resorcie środowiska. Przeprowadzenie bilansu zostało zlecone przez nowe kierownictwo po objęciu władzy. W ocenie nowego ministra poprzednie kierownictwo resortu pozostawiło po sobie mnóstwo problemów do rozwiązania. Wśród głównych zaniedbań rządu PO-PSL wymienia on m.in. fakt nie przeprowadzenia reformy gospodarki wodnej i nie uchwalenia nowej ustawy Prawo wodne wraz z aktami wykonawczymi. „Doprowadziło to do naruszeń prawa unijnego i nie spełnienia warunków ex-ante, co grozi cofnięciem dotacji unijnych w gospodarce wodnej w obu perspektywach i narażeniu Polski na kary unijne. Ponadto doprowadziło do zapaści finansowej gospodarki wodnej” – napisano w bilansie otwarcia.

Poważne zarzuty pod adresem poprzednich władz ministerstwa środowiska dotyczą także gospodarki odpadami. W bilansie wymienia się:

  • Zaniechania w zakresie eliminowania szarej strefy w gospodarce odpadami, przy równoczesnym osłabieniu Inspekcji Ochrony Środowiska, jako organu ustawowo powołanego do przeprowadzania kontroli. Rezygnacja z wprowadzenia podstawowego narzędzia służącego do wykrywania nieprawidłowości w obrocie odpadami, jakim jest monitorowanie przemieszczania masy odpadów, miało doprowadzić do uszczuplenia wpływów do budżetu państwa o kwotę blisko 2 mld rocznie (szacunki Krajowej Izby Gospodarczej).
  • Zaniechanie rozwiązania problemu zwrotu opłat za brak sieci recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, co ma grozić roszczeniami wobec Skarbu Państwa na sumę kilkuset milionów złotych.
  • Brak środków w budżecie na funkcjonowanie monitoringu środowiska. A to podować może niebezpieczeństwo w zakresie zachowania ciągłości badań monitoringowych powodujące brak wiedzy o stanie środowiska.
  • Brak wiarygodnych i spójnych danych w zakresie wytwarzania i odbioru oraz przetwarzania odpadów.
  • Rozpoczęcie postępowania przetargowego na bazę danych odpadowych bez wdrożonych rozporządzeń skutkujące łamaniem procedur postępowania.
  • Błędne i nieskuteczne wprowadzanie systemu gospodarowania odpadami konfliktujące społeczeństwo i powodujące wzrost kosztów obywateli.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (12)


Nupel

Komentarz #656 dodany 2016-01-24 10:15:45

I tu z panem ministrem Szyszko się zgodzę, a zaniechań, błędów i pomyłek co do gospodarki odpadami jest znacznie więcej!


cienki bolek

Komentarz #657 dodany 2016-01-25 08:37:16

i się nie zakończyły a trwają nadal


Nowego rozporządzenia ws. MBP… nie będzie! - Portal Komunalny

Komentarz #658 dodany 2016-01-25 09:10:21

[…] Warszawie będą dyskutowali o zanieczyszczeniach powietrzaBezdomne psy we wrocławskim MPKBilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce odpadami   Eko kalendarium Warszawa Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów - […]


Zapaść finansowa gospodarki wodnej – wynik pracy poprzedniego składu MŚ - Portal Komunalny

Komentarz #659 dodany 2016-01-25 13:29:52

[…] Czytaj także >>> Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarce… […]


Perentera

Komentarz #660 dodany 2016-01-26 14:17:21

Podsumowanie jest z pewnością trafne, ciekawe jest jednak, co będzie a nie koniecznie co było. Jeśli jednak ten bilans wskazuje kierunki "dobrej zmiany" to możemy w napięciu jej oczekiwać. Faktycznie, że gorzej już być nie mogło i miejmy nadzieję, że nowa władza wie, jak zrobić, aby było lepiej.

ktoś

Komentarz #663 dodany 2016-01-29 15:40:07

Perentera napisał/a:

Podsumowanie jest z pewnością trafne, ciekawe jest jednak, co będzie a nie koniecznie co było. Jeśli jednak ten bilans wskazuje kierunki "dobrej zmiany" to możemy w napięciu jej oczekiwać. Faktycznie,...

ZŁA ZMIANA jak zwykle ma dane wyssane z palca...ZERO PRAWDY 100% ZŁEJ PROPAGANDY. Albo jak kto woli - trzecia odmiana prawdy, czyli GÓWNOPRAWDA!!! Przykład z innej beczki, w kampanii zarzucali rządzącym, że zadłużają POLSKĘ, a budżet na 2016 ma największą dziurę od kilkunastu lat... I KTO ZADŁUŻA POLSKĘ!!!

Lex

Komentarz #665 dodany 2016-02-02 19:14:25

ktoś napisał/a:

ZŁA ZMIANA jak zwykle ma dane wyssane z palca...ZERO PRAWDY 100% ZŁEJ PROPAGANDY. Albo jak kto woli - trzecia odmiana prawdy, czyli GÓWNOPRAWDA!!! Przykład z innej beczki, w kampanii zarzucali...

Głąbie... przeczytaj dostępny w necie ostatni raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opracowany przez urzędników poprzedniego rządu i dowiesz się, że ponad 7%% powierzchni wód powierzchniowych w tym kraju nie spełnia wymogów Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej. Podobnie przedtawiał ten problem popprzedni raport z przed kilku lat wstecz I co ... I NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO W W TEJ SPRAWIE. Gdziekolwiek dokładniej poszukamy to dowiemy się jak budowano najdroższe w Europie autostardy, linie kolejowe, itp. Aby uprawiać propagandę (a ty to właśnie robisz tyle, że propagujesz dobro poprzednich ekip rządzących, które dzisiaj obiektywnie okazuje się złem) należy mieć dobre i prawdziwe informacje. Propagandę sukcesu już mieliśmy w tym kraju .... a potem w 1989 r. wszystko "pierdyknęło na ryj" i dowiedzieliśmy się prawdy o tzw. okresie gierkowskim. Musi widocznie minąć następnych kilka lat aby dowiedzieć się prawdy o okresie tuskoskim.

Lex

Komentarz #666 dodany 2016-02-02 19:26:47

Lex napisał/a:

Głąbie... przeczytaj dostępny w necie ostatni raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opracowany przez urzędników poprzedniego rządu i dowiesz się, że ponad 7%% powierzchni wód powierzchniowych w tym kraju nie spełnia...

prostuję pomyłkę: oczywoście ponad 70% nie spełnia wymogów Dyrektywy Wodnej


Janusz Ostapiuk

Komentarz #661 dodany 2016-01-28 00:13:21

Raport otwarcia jest dokumentem chaotycznym , niespójnym i wielu miejscach nieprawdziwym. Nigdy nie powiem, że gospodarka odpadami w Polsce jest kwitnąca. Jest na niezłym poziomie ale wymaga jeszcze wiele pracy i doskonalenia przyjętych rozwiązań. A w szczegółach do powyższych uwag: a/Nikt nigdy nie policzył i nie przedstawił wyliczeń eksperckich na owe 2 miliardy. Przedstawiciele KIG na wielu konferencjach przedstawiali różne liczby, które były tylko szacunkami poszczególnych ekspertów b/nigdy nie było projektu monitorowania przepływu wszystkich mas odpadów. Była propozycja odnosząca się tylko do odpadów elektronicznych i elektronicznych na którą duża część branży nie wyrażała aprobaty c/zwrot opłat za brak sieci jest problemem dotyczącym w całości Ministra Finansów nie Ministra Środowiska d/my przyjęliśmy zasadę, że monitoring Środowiska będzie głównie finansowany ze środków Narodowego Funduszu. Nie jest to żadnym błędem. Jeżeli nasi następcy uznają, że ma to być finansowane z budżetu Państwa też będzie dobrze. e/dane dotyczące bilansu odpadów w Polsce pochodzą z oficjalnych sprawozdań sporządzanych przez administrację samorządową. Owszem, czasami wykrywaliśmy w nich błędy, które były weryfikowane. Nie ma żadnych dowodów na to, że z systemu znika 1,8 mln ton odpadów. f/rozpoczęcie przetargu na opracowanie i wdrożenie bazy danych odpadowych wynikało z ustawy z dnia 12 grudnia 2012 roku. Dołożyliśmy starań aby przetarg na opracowanie i wdrożenie tego instrumentu przebiegał według najlepszej wiedzy i doświadczeń. Niestety, walka o tak duży przetarg wzbudziła wielkie zainteresowanie wszystkich wielkich sił informatycznych działających w Polsce. One walcząc między sobą, jak dotąd doprowadziły do skutecznego przerwania przetargu i konieczności opracowania dodatkowych dokumentów. g/reforma odpadowa z roku 2011 jest największym sukcesem ostatnich lat. Zarówno Rząd jak i samorządy powinny być z tego powodu dumne, że same mogą decydować o swoich odpadach. Rozwiązanie, że gmina jest odpowiedzialna za zorganizowanie systemu zbierania i przetwarzania odpadów jest zgodne z tendencjami europejskimi i nie jest prawdą , że ten system nie znajduje aprobaty społecznej.


Gospodarka odpadami: były wiceminister odpowiada na zarzuty - Portal Komunalny

Komentarz #662 dodany 2016-01-29 12:11:58

[…] Czytaj także >>> Bilans otwarcia Ministerstwa Środowiska: były zaniechania w gospodarc… […]


Byli ministrowie środowiska odpowiedzą na zarzuty prof. J. Szyszko - Portal Komunalny

Komentarz #664 dodany 2016-02-02 14:03:55

[…] Ponadto doprowadziło do zapaści finansowej gospodarki wodnej” – napisano w bilansie otwarcia. Poważne zarzuty pod adresem poprzednich władz ministerstwa dotyczą także gospodarki odpadami, wśród których […]


Byli ministrowie odpierają zarzuty obecnej władzy w resorcie środowiska - Portal Komunalny

Komentarz #667 dodany 2016-02-04 15:10:28

[…] spotkania była ocena bilansu otwarcia w Ministerstwie Środowiska, dokumentu przedstawionego pod koniec stycznia 2016 r. przez obecnego szefa tego resortu – […]

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024