Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie obiektów na terenie fabryki Bilfinger Mars Offshore. Trwa produkcja fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Pierwsze z nich trafią do duńskiego koncernu Dong Energy.

Do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych został złożony komplet dokumentów, wymaganych ustawą Prawo budowlane. – Ostatnie tygodnie przed złożeniem wniosku to była bardzo intensywna praca całego naszego zespołu – powiedział Wacław Postoła, kierownik budowy Bilfinger Mars Offshore. – To ważny dla nas moment – kolejny kamień milowy w realizacji projektu za nami – dodał Przemysław Milczarek członek zarządu spółki.

W fabryce Bilfinger Mars Offshore jako pierwsze powstaną platformy pośrednie (91 sztuk) dla duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy. Z fabryki BMO w Szczecinie wypłyną konstrukcje o łącznej wadze ok. 30 000 t (22,500 t stali i 7,500 t żelbetu) i łącznej długości ponad 2 000 m. Platformy montowane będą na farmie Race Bank, u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia). Farma dostarczy energię dla ponad 400.000 gospodarstw domowych.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie otrzymanie pozwolenia na użytkowanie malarni (trwają tam ostatnie prace wykończeniowe) i torowiska dla najwyższej w mieście, i jednej z najwyższych w Europie, suwnicy bramowej (ok. 120 m wysokości, z możliwością udźwigu do 1400 ton). Jej poszczególne elementy są obecnie składowane na placu przy fabryce. Niektóre z jej części składowych zostały już zmontowane – finał montażu i posadowienie jej przy nabrzeżu planowane jest w grudniu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj