PKN ORLEN wprowadził do sprzedaży nowoczesne paliwo pochodzenia naturalnego – BIO85.

BIO85 to paliwo zawierające do 85% bioetanolu oraz 15% benzyny bezołowiowej, przeznaczone do użytku w pojazdach wyposażonych w silniki typu Flexifuel (FFV). Biopaliwo cechuje się niższą o ok. 25% od paliw ropopochodnych emisją dwutlenku węgla.

Pierwszy w Polsce dystrybutor BIO85 został uruchomiony na stacji paliw PKN ORLEN przy ul. Wawelskiej w Warszawie.

Zdaniem Jacka Krawca, Prezesa Zarządu PKN ORLEN, rozpoczęcie pilotażowego programu sprzedaży BIO85 to z jednej strony wyjście naprzeciw wymogom Narodowego Celu Wskaźnikowego, a z drugiej – sposób na poszerzenie oferty produktowej. – Jestem przekonany, że wprowadzenie BIO85 to krok we właściwą stronę. W przyszłości ten rodzaj biopaliwa ma szansę wspierać naszą realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który nakłada na firmy paliwowe coraz bardziej restrykcyjne wymogi ilościowe dotyczące sprzedaży biokomponentów. Z drugiej strony branża motoryzacyjna jest coraz bardziej zainteresowana produktami przyjaznymi środowisku, które jednocześnie zapewniają pojazdom bardzo dobre osiągi – dodał Prezes Jacek Krawiec.

Samochody wyposażone w instalację Flexifuel dostępne są na polskim rynku od kilkunastu lat. Znajdują się w ofercie takich producentów jak Volvo czy Ford, jednak ze względu na brak możliwości zakupu paliwa BIO85 dotychczas nie cieszyły się taką popularnością jak w państwach Europy Zachodniej. W wielu krajach europejskich, posiadacze pojazdów wykorzystujących BIO85 mogą liczyć na zniżki podatkowe lub przywileje w ruchu drogowym, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność aut z systemem Flexifuel.

Założenia programu pilotażowej sprzedaży BIO85 na stacji PKN ORLEN zakładają sprzedaż tego rodzaju paliwa do końca września. W tym czasie Koncern będzie badał zainteresowanie biopaliwem przez polskich kierowców. Na podstawie zebranych w tym czasie informacji, podjęta zostanie decyzja o dalszym rozwoju sieci dystrybucji BIO85.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj