Biogaz w oczyszczalni

Biogaz w oczyszczalni
18.02.2008, o godz. 17:32
czas czytania: około 2 minut
0

Kilkaset tysięcy metrów sześciennych biogazu powstaje rocznie w Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie pod Ostrowem Wielkopolskim. Do tej pory biogaz był tylko częściowo wykorzystywany, teraz spółka Wodkan SA chce zagospodarować biogaz jako paliwo do produkcji skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwestycja ma być gotowa w II kwartale 2009 roku. Kosztować będzie około 2,5 miliona złotych.

W oczyszczalni ścieków powstaje około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. W okresie zimowym biogazu wytwarza się jeszcze więcej. Teraz część biogazu jest wykorzystywana na miejscu w kotłowniach do produkcji ciepła celem ogrzewania pomieszczeń administracyjno-socjalnych na terenie oczyszczalni, ale także do podgrzewania osadu w procesie fermentacji. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć magazynowana jest w specjalnym zbiorniku o pojemności 1 tysiąca metrów sześciennych i  spalana w tzw. pochodni.   

– W obecnej chwili nie jesteśmy w stanie zagospodarować tego nadmiaru biogazu technologicznie. Jest nadwyżka, która regularnie spalana jest na tzw. pochodni. Biogazu więcej wytwarza się zimą, ale wtedy też wykorzystywany jest w procesie technologicznym i CO. Latem na pochodnię trafia prawie całość wytworzonego biogazu. Pochodnia biogazu odpalana jest automatycznie, gdy tylko zmagazynowana zostanie odpowiednia jego  ilość – mówi Jan Durlak, kierownik Działu Energetyka i Automatyka w spółce Wodkan SA.

Stąd pomysł na zagospodarowanie nadmiaru biogazu i wytwarzanie z niego w kogeneracji prądu i ciepła. Na terenie oczyszczalni w Rąbczynie mają być zamontowane urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Teraz spółka Wodkan przygotowuje dokumentację i specyfikację przetargową. Firma, która zostanie wyłoniona w drodze przetargu w pierwszych miesiącach będzie musiała się zająć pracami projektowymi, raportem oddziaływania na środowisko. W IV kwartale 2008 roku powinny rozpocząć się prace budowlane. Inwestycja ma być gotowa na przełomie kwietnia i maja 2009 roku.

– Energia elektryczna byłaby wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, a spółka nie musiałaby kupować już energii, ewentualna nadwyżka byłaby sprzedawana. Szacujemy, że w kogeneracji byłoby możliwe wytworzenie w ciągu roku około 2 tysięcy MWh. Drugi plus z inwestycji to zielone certyfikaty, które spółka może sprzedawać – mówi Michał Berkowski, specjalista ds. energetycznych w spółce Wodkan SA.

źródło: GK Holdikom

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024