Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Biogaz ze składowisk odpadów szansą lub zagrożeniem

Biogaz ze składowisk odpadów szansą lub zagrożeniem
Szymon Pewiński
04.03.2020, o godz. 13:29
czas czytania: około 3 minut
0

Energię ze składowisk można, a nawet trzeba wykorzystywać. W tę stronę idzie również polityka unijna. Metan i substancje zawarte w odpadach – także tych na dzikich wysypiskach – stanowią bowiem poważne zagrożenie dla środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W czasie debat i prelekcji odbywających się podczas konferencji “Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów” uwaga skupia się przede wszystkim na legalnie działających składowiskach, najczęściej tych względnie nowych.

Jednak „polska składowiskowa rzeczywistość” to również te stare miejsca magazynowania odpadów – pozbawione monitoringu, wyłączone z ewidencji – na których niejednokrotnie znajdują się odpady o nieznanej morfologii. Część z tych „składowisk” to miejsca porzucenia odpadów w lasach, rowach.

– Nie mamy pojęcia, jakie zagrożenia stawiają przed nami takie miejsca. Takich obrazków mamy w Polsce dziesiątki tysięcy – mówił Rafał Lewicki z Enviraf. Dodatkowe zagrożenie stanowi fakt, że do porzucanych odpadów dostęp mają zwierzęta.

W 2006 r. likwidowano 6 tys. dzikich wysypisk, zewidencjonowano 2,7 tys. kolejnych. Rok później było to już 7 tys. i 3 tys. w ewidencji. Po 10 latach te liczby zdecydowanie wzrosły. W 2017 r. liczba zlikwidowanych dzikich wysypisk i miejsc porzucenia odpadów wyniosła już 13 tys., a zewidencjonowanych – 1661. W roku 2018 zlikwidowano 10 tys., przy 1607 zewidencjonowanych. Tendencja wzrostowa liczb może niepokoić, ale może stanowić także dobrą wiadomość.

– W końcu po 10 latach zaczęliśmy tak naprawdę zwracać uwagę na dzikie wysypiska – stwierdził Lewicki.

Metan realnym zagrożeniem

W 2005 r. emisja metanu z biogazu składowiskowego stanowiła 33 proc. całkowitej emisji metanu w krajach UE z zastrzeżeniem, że do 2030 r. te liczby spadną o około 70 proc. w związku z realizacją dyrektyw unijnych dotyczących m.in. ograniczania składowania.

W 2016 r. ilości emisji czystego metanu składowiskowego wynosiły 350 tys. ton rocznie. – Takie informacje otrzymaliśmy od Ministerstwa Środowiska za pośrednictwem jednego z posłów – mówił Dariusz Bojsza z Neo Bio Energy. – Tendencja jest co prawda spadkowa, ale ze względu na słabą jakość monitoringu, można szacować, że rzeczywista emisja metanu do atmosfery jest jednak większa. Dane z ministerstwa uwzględniają tylko monitorowane miejsca – zauważył.

Metan (marnowanym) źródłem energii

Co prawda w 2012 r. wprowadzono zakaz składowania odpadów organicznych, co w dłuższej perspektywie zmniejszy problem z emisją metanu z składowisk. Mimo wszystko dotyczy on jednak przede wszystkim deponowanych przez dziesiątki lat odpadów organicznych.

Biogaz składowiskowy wydziela się bowiem przez kilkadziesiąt lat po zamknięciu składowiska. W Londynie – Avaley istnieje instalacja o mocy 200 kW, w której utylizowany jest biogaz składowiskowy. Tamtejsze składowisko zamknięto w 1987 r.

W Polsce takie przykłady również istnieją. W Czmoniu pod Poznaniem – przy składowisku, które nie przyjmuje odpadów od 2005 r. – nadal pracuje instalacja aktywnego odgazowywania z utylizacją energetyczna z generatorem o mocy 170 kW.

Tymczasem do 30 czerwca 2021 r. państwa członkowskie UE mają czas na wprowadzenie w życie przepisów ustawowych i wykonawczych niezbędnych do wykonania dyrektywy PE i Rady Europy 2018/2001 RED II promowania energii ze źródeł odnawialnych, która stanowi element nowej polityki klimatycznej.

Ograniczenie emisji metanu biogazu składowiskowego nabiera szczególnego znaczenia w świetle planowanego przez UE wprowadzenia metanu do systemu handlu emisjami ETS od 2021 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024