1 października w Centrum Energii Odnawialnej w Kostkowicach konferencją dla samorządowców na temat wykorzystania czystej energii z odnawialnych źródeł, zainicjowano powstanie w pełni rolniczej biogazowni.

O wyjątkowości powstałej w Kostkowicach biogazowni przesądza możliwość wykorzystania w niej przy produkcji energii wszystkich – a nie tylko roślinnych – odpadów powstających w rolnictwie na przykład: obornika, gnojownicy, pozostałości po produkcji gliceryny, tłuszczy, osadów rzepakowych resztek poubojowych, gorzelnianych, kuchennych i spożywczych. Wytworzony gaz będzie spalany w specjalnym silniku kogeneracyjnym o mocy 600 KW, dzięki czemu uzyska się energię elektryczną i cieplną, a nawóz wykorzystany zostanie do nawożenia upraw. Osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej przewidziano na styczeń 2012 roku.

Instalacja powstała w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Jej budowa kosztowała około 10 milionów złotych. Przedsięwzięcie wsparł WFOŚiGW w Katowicach przyznając na ten cel ponad pięć milionów osiemset tysięcy złotych w postaci preferencyjnej pożyczki i dotacji.

źródło: wfosigw.katowice.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj