Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Biologiczne przetwarzanie odpadów - panel dyskusyjny

Biologiczne przetwarzanie odpadów - panel dyskusyjny
KK
04.09.2024, o godz. 11:36
czas czytania: około 3 minut
0

28. Konferencja Kompleksowej Gospodarki Odpadami odbywająca się w Zakopanem w dniach 3-5 września, obfituje w merytoryczne dyskusje. Uczestnicy panelu dyskusyjnego dotyczącego biologicznego przetwarzania odpadów usiłowali znaleźć klucz do osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu. Prowadzącym dyskusję był prof. Wojciech Czekała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Bartosz Gogol Master Tychy z Master Odpady i Energia w Tychach, zwrócił uwagę na problem z dostępnością bioodpadów “odpowiedniej jakości”. – Prowadzimy fermentację mokrą odpadów kuchennych w bioreaktorach o przepływie tłokowym i nie ma większych problemów technologicznych w przekształceniu bioreaktora suchego do mokrego. Wyzwaniem jest jednak dostępność bioodpadów w gminach oraz teren z użytkami rolnymi, które można wykorzystać jako docelowe miejsce do zagospodarowania wytworzonego w procesie pofermentu – zauważył.

Ilość odpadów kuchennych rośnie znacznie szybciej od przewidywań, stąd wyzwania w postaci konieczności rozbudowy instalacji. – Najbardziej problematyczna jest jakość odpadów oraz smutna prawda o tym jak społeczeństwo traktuje odpady kuchenne, do których trafiają również sztućce i elementy AGD. Takie wtrącenia mogą spowodować zatrzymanie całej instalacji. Staramy się edukować mieszkańców miasta, ale szukamy innych sposobów na szersze promowanie prawidłowej segregacji – mówił Bartosz Gogol.

Edukacja to podstawa

Mateusz Dziurlikowski z EQUIPO podzielił się swoimi spostrzeżeniami w zakresie świadomości. – Dużo jeszcze czasu minie zanim uświadomimy mieszkańcom miast, wsi oraz aglomeracji, że odpady biodegradowalne powinny być jak najczystsze. Trzeba podkreślać, że zbiórka bioodpadów jest wykonywana w workach. Nie ma co ukrywać, że to jest problem z punktu widzenia przetwarzania, ponieważ ta frakcja przeszkadza w całym procesie, dlatego należy ją odseparować. Najgorsze co może się przytrafić to fakt, kiedy przychodzi strumień bioodpadów w workach, które nie zostaną w pełni otwarte – zauważył. – Po 6 tygodniach procesu frakcja produktu finalnego w kompostowni musi trafić na sito, gdzie separujemy folie, by na końcu produkt mógł zostać wykorzystany. Trzeba być świadomym, że w taki sposób powstaje mikroplastik, dlatego uświadamianie społeczeństwa aby nie wyrzucać bioodpadów kuchennych w workach jest bardzo istotne – podsumował.

Katarzyna Wolny-Tomczyk ze Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy zaproponowała, żeby edukację ekologiczną prowadzić w popularnych serialach telewizyjnych. Zapytała czy nie warto wrócić do obligatoryjnego zbierania odpadów kuchennych i zielonych. Na zakończenie dodała, że musimy się skupić na egzekwowaniu istniejącego prawa. – Biomasa jest OZE, a my chcemy część biomasową uznać za ciepło zielone.

Wyzwania

Andrzej Szablewski ze Skavska Hale uznał, że wyzwaniem w jego firmie są rekomendacje związane z wielkością hal, ponieważ instalacje się rozrastają, zatem zwiększają się ich powierzchnie i wysokość. 

Mateusz Dziurlikowski z EQUIPO zauważył, że kompostownie są tańsze inwestycyjnie od biogazowni, dlatego wyzwaniem każdego inwestora będzie wybór odpowiedniej technologii. Zauważył, że technologia membranowa nie potrzebuje dużego placu dojrzewania i uzyskania decyzji środowiskowych, gdy czas na jej wydanie bywa mocno rozciągnięty. Jednak głównym wyzwaniem pozostaje sprzeciw społeczny, gdyż mieszkańcy nie do końca zdają sobie sprawę, że taka instalacja pomoże im w utylizacji odpadów, które wymagają odpowiedniego przetworzenia, a także zredukuje opłaty za ich zagospodarowanie.

Bartosz Gogol z Master Odpady i Energia zgodził się, że proces decyzyjny w uzyskaniu zgód na prowadzenie instalacji to jeden z bardziej długotrwałych etapów całej inwestycji. Natomiast opór społeczny wynika z niewiedzy i stąd potrzeba kampanii informacyjnych. 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024