Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Bioróżnorodność w przestrzeni miasta. Webinarium już 16 kwietnia

Bioróżnorodność w przestrzeni miasta. Webinarium już 16 kwietnia
09.04.2021, o godz. 7:09
czas czytania: około 4 minut
0

Zrozumienie tego jak funkcjonują procesy ekologiczne w miastach, staje się coraz ważniejsze dla zachowania bioróżnorodności. Co można zrobić aby odtworzyć i zachować różnorodność biologiczną w skali lokalnej? Jakie znaczenie ma projektowanie odpowiedzialne i na czym polega ono w praktyce? Jakie znaczenie dla bioróżnorodności na terenach miejskich mają drzewa sędziwe i jak się nimi opiekować? Co możemy zrobić dla pszczół i innych zapylaczy w miastach? Jakie są wyniki badań nad bioróżnorodnością w przestrzeni miejskiej? 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

To tylko niektóre pytania na, które poszukamy odpowiedzi podczas webinarium organizowanego przez redakcję miesięcznika Zieleń Miejska. Spotkanie on-line będzie miało miejsce już 16 kwietnia – szczegóły wydarzenia i formularz rejestracji dostępne są na stronie bioronorodnosc.abrys.pl

Projektowanie odpowiedzialne i projekty, które zadziałały

“Bez zniszczenia”, “Tu kosimy rzadziej”, “Duże drzewa dla miast”, czy projekt “Miejskiej pasieki rozproszonej” to flagowe projekty realizowane przez Fundację Krajobrazy będącej partnerem merytorycznym webinarium Bioróżnorodność w przestrzeni miasta. Między innymi o tych projektach będzie można posłuchać podczas spotkania on-line. W architekturze krajobrazu elementem uzupełniającym projektowanie odpowiedzialne jest przyczynianie się swoimi dziełami i działaniami projektowymi do zwiększania bioróżnorodności i dostosowywania do zmian klimatu w przestrzeni miasta.

– Społeczne projektowanie przestrzeni niesie ze sobą aspekt większej wrażliwości. Jednym z elementów tej wrażliwości jest pojęcie projektowania odpowiedzialnego, czyli refleksja nad każdą “kreską” na projekcie. Bo to ona może powodować dewastację istniejącego krajobrazu, betonozę czy wycięcie drzewa, czasami nawet nie tego w obrębie projektowanego terenu, ale na przykład w lasach deszczowych – mówi Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu i pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL oraz fundator Fundacji Krajobrazy.

Drzewa sędziwe – ośrodki bioróżnorodności

Drzewa stanowią dla miast bardzo duża wartość, między innymi w kontekście bioróżnorodności obszarów miejskich – niestety, nie zawsze świadome są tego osoby decydujące o losie drzew miejskich. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo wycina się kolejne drzew przy drogach i nie tylko. Jak mówi dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, arborysta, dendrolog i przyrodnik z Fundacji EkoRozwoju będącej również partnerem webinarium Bioróżnorodność w przestrzeni miasta – Nierzadko spotyka się pogląd, że wartość starego drzewa maleje z wiekiem. Tak może być, jeśli kryterium oceny jest wartość drewna tartacznego – jeśli chodzi o wartość przyrodniczą, jest wręcz przeciwnie.

Podczas spotkania 16 kwietnia omówimy rozwój drzewa na przestrzeni jego życia oraz zdefiniujemy drzewa sędziwe i drzewa weteranów. Wyjaśnimy po co drzewu próchno, jak powstaje niezwykle bogaty ekosystem starego drzewa i w jaki sposób umożliwia on drzewom długie trwanie. Wspomnimy o ich najciekawszych mieszkańcach.

Zieleń miejska a problemy pszczelego świata

– Obecnie obserwujemy gwałtowny spadek liczebności populacji owadów zapylających – nie tylko pszczoły miodnej, ale także ponad 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce – zauważa dr inż. Paweł Migdał z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, uczestniczący w projekcie “Dla pszczół” i dodaje, że świadomość zagrożeń wpływających na ten proces, w połączeniu z wiedzą i dobrą wolą ludzi, mogą zmienić aktualny stan rzeczy. Podczas webinarium zastanowimy się jak można wpłynąć na poprawę warunków siedliskowych tych potrzebnych i użytecznych bezkręgowców w naszym najbliższym otoczeniu.

Bioróżnorodność Miasta Białegostoku

W jaki sposób wspomagać różnorodność biologiczną? gdzie znajdują się najcenniejsze siedliska, gatunki roślin i zwierząt występujących na obszarze miasta? Aby poznać odpowiedzi na te pytania Miasto Białystok wspólnie z naukowcami realizuje projekt „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”. Eksperci na zlecenie miasta opracowują badania i przedstawiają je w formie monografii.

Celem miejskiego projektu „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” jest zbadanie zasobów przyrodniczych obszaru miasta. To także ocena różnorodności gatunkowej, wskazanie miejsc najbardziej cennych przyrodniczo, określenie zagrożeń oraz poszukiwanie sposobów ochrony tej różnorodności. W ramach projektu powstaje już seria publikacji o bioróżnorodności Białegostoku.

– Chcemy poznać stan środowiska przyrodniczego Białegostoku, aby móc monitorować zmiany zachodzące w przyrodzie na terenie naszego miasta. Od wielu lat prowadzimy działania na rzecz ochrony bioróżnorodności. Dlatego zakładamy łąki kwietne, pola słonecznikowe i rzepakowe, rezygnujemy z koszenia wybranych zieleńców, w ubiegłym roku założyliśmy miejską pasiekę na skwerze przy ul. Augustowskiej. Wszystkie te działania mają wspomóc przyrodę w naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Do współpracy z Urzędem Miejskim w Białymstoku zostali zaproszeni specjaliści ze świata nauki, pracownicy białostockich uczelni – Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej. Projekt będzie realizowany do 2023 ale już teraz można zapoznać będzie zapoznać się z wynikami dotychczas zrealizowanych badań. Opowie o nich podczas webinarium “Bioróżnorodność w przestrzeni miasta”. Andrzej Piotr Karolski – dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku i członek zespołu opisywanego wyżej projektu badawczego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024