W siedzibie PKPP Lewiatan ogłoszeni zostali laureaci Krajowych Nagród „Biznes dla Środowiska”, a jednocześnie kandydaci do nagród przyznawanych przez Komisję Europejską dla najbardziej ekoinnowacyjnych firm.

Wśród nagrodzonych są twórca napełniacza do worków przeciwpowodziowych, producent ekologicznych lamp ulicznych, autorzy technologii mycia przemysłowego oraz spółki komunalne z Tarnowa i Bielska-Białej.

– Polskie firmy nie mają się czego wstydzić – mówi Rafał Serafin, dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, która jest koordynatorem konkursu. – Szacuje się, że w 2020 r. rynek technologii ekoinnowacyjnych będzie wart ponad 2 biliony euro. Liczymy, że dzięki Europejskim Nagrodom polskim przedsiębiorstwom będzie łatwiej konkurować o te środki i zagranicznych klientów.

Laureatami w kategorii „Proces” są firma Mexeo, która stworzyła „zieloną” technologię mycia w zakładach przetwórstwa spożywczego i farmaceutycznych. Tarnowskie Wodociągi zostały nagrodzone za opracowanie nowatorskiego procesu przemysłowego głębokiej redukcji azotu i fosforu w oczyszczalniach ścieków.

Dzięki konkursowi sukces na europejskim rynku ma szansę odnieść wrocławska firma, która stworzyła innowacyjne lampy uliczne w technologii LED. – Stosowanie ulicznego oświetlenia diodowego to nie tylko kwestia ekologii, ale również korzyści płynących z obniżenia rachunków, większego prestiżu, lepszej funkcjonalności i dostosowania parametrów oświetlenia do rzeczywistych potrzeb – mówi Andrzej Wilanowski, współwłaściciel firmy Lediko.

Oprócz producenta latarni, nagrody w kategorii „Produkt” zdobył wynalazca napełniacza worków przeciwpowodziowych Trrio, prostego urządzenia ułatwiającego bezpośrednią walkę z powodzią oraz Eko-Pil, twórca ekologicznej przemysłowej myjki tunelowej, o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię.

Nagrodę w kategorii „Zarządzanie” zdobyła Aqua S.A. z Bielska-Białej, zarządzająca miejską siecią wodociągów i kanalizacji. Jedną z ciekawych inicjatyw była przebudowa starej pompowni wody na krytą pływalnię.

Pozakonkursowe wyróżnienie za projekt: „Zające i kuropatwy do zasiedleń w łowiska otwarte” zdobyło Nadleśnictwo Świebodzin.

W konkursie „Biznes dla Środowiska” mogą startować laureaci nagród „Czysty Biznes” oraz zdobywcy tytułu Lider Polskiej Ekologii, przyznawanego przez Ministra Środowiska. Laureatów polskiej edycji konkursu wybrała Kapituła, w której skład wchodzą prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, prezes BP Polska Jerzy Brniak, europoseł Bogusław Sonik, Wanda Jarosz – sekretarz Rady Programowej Lidera Polskiej Ekologii, wiceminister Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło oraz Agnieszka Kozłowska-Korbicz z Ministerstwa Środowiska.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska aż 76 proc. małych i średnich przedsiębiorstw podejmuje działania proekologiczne po to, by obniżyć koszty. 63 proc. badanych firm podjęło w ciągu ostatnich trzech lat konkretne działania na rzecz środowiska, najczęściej ograniczając zużycie energii.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj