Blisko 700 drzew dla pięciu miast Lubelszczyzny

Blisko 700 drzew dla pięciu miast Lubelszczyzny
pap/jw
11.09.2024, o godz. 8:19
czas czytania: około 2 minut
0

Prawie 700 drzew różnych gatunków będzie posadzonych w pięciu miastach Lubelszczyzny. To efekt projektu realizowanego z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy utworzenia woj. lubelskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nasadzenia przeprowadzi pięć różnych organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń lokalnych wybranych w konkursie na zasadzenia 550 drzew na 550-lecia istnienia woj. lubelskiego.

– Planowaliśmy zasadzić symboliczne 550 drzew, ale dzięki kreatywności i efektywności organizacji, które przystąpiły do konkursu, będzie tych drzew znaczenie więcej – w sumie 690 – powiedział wicemarszałek woj. lubelskiego Marek Wojciechowski, który we wtorek podpisał umowy z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Gdzie pojawią się nowe nasadzenia?

Drzewa posadzone będą w Lublinie, Lubartowie, Kraśniku, Włodawie i w Świdniku. Będą to lipy, klony, buki, dęby, brzozy, ale też grusze, jabłonie czy wiśnie. Posadzone zostaną w różnych miejscach tych miast, m.in. przy budynkach lokalnych władz, szkołach, wzdłuż głównych ulic czy na terenach reakcyjnych. W sadzenie drzew będą angażowane lokalne społeczności m.in. młodzież i seniorzy. Towarzyszyć temu będą konferencje i warsztaty edukacyjne dotyczące m.in. hortiterapii (terapii i rehabilitacji poprzez kontakt z roślinami), znaczenia drzew i lasów w ekosystemie czy potrzeby segregacji odpadów.

Na ten cel samorząd województwa lubelskiego przeznaczył w sumie 130 tys. zł.



 

Drzewa do walki z betonozą

– Powszechna betonoza w miastach spowodowała, że warunki do życia się pogorszyły. Chcemy choć trochę przyczynić się do tego, aby powstały tam przyjazne miejsca dla wypoczynku dla mieszkańców – dodał Wojciechowski.

Nasadzenia będą przeprowadzane od 17 września do 15 listopada.

Sejmik województwa lubelskiego ustanowił rok 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”.

Województwo lubelskie utworzył w 1474 r. król Kazimierz Jagiellończyk poprzez wyłączenie go z woj. sandomierskiego. Pierwszym wojewodą został dotychczasowy kasztelan lubelski Dobiesław Kmita herbu Szreniawia. Siedzibą wojewody i miejscem odbywania sejmików ziemskich był Lublin. Herb województwa przedstawiał białego jelenia na czerwonym tle. W okresie I Rzeczypospolitej obejmowało ono trzy powiaty, tj. obszar o powierzchni ponad 10 km kwadratowych.

Obecnie województwo lubelskie jest najbardziej wysuniętym regionem na wschód Polski i jednocześnie Unii Europejskiej – od wschodu graniczy z Białorusią i Ukrainą. Zajmuje ponad 25 tys. kilometrów kwadratowych i jest trzecim co do wielkości regionem kraju. Stolicą regionu, a także głównym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym pozostaje Lublin.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024