Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Bolesławiec. Ekolodzy alarmują: Pod miastem doszło do nielegalnej wycinki drzew

Bolesławiec. Ekolodzy alarmują: Pod miastem doszło do nielegalnej wycinki drzew
MŁ/PAP
20.11.2023, o godz. 17:08
czas czytania: około 2 minut
0

- Zostaliśmy poinformowani o wycince drzew w pobliżu Bolesławca pod pretekstem przywrócenia gruntu zadrzewionego do rolniczego. Doszedłem do wniosku, że jest kolizja pomiędzy tymi przepisami, a tym co się dzieje - powiedział PAP Adam Bohdan z fundacji FOTA4Climate.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ekolodzy alarmują, że pod Bolesławcem doszło do nielegalnej wycinki drzew. Chodzi o ok. 20 starych dębów, które rosły pod Parkoszowem. Wycinki dokonała osoba, która dzierżawi teren od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

– Zostaliśmy poinformowani o wycince drzew w pobliżu Bolesławca pod pretekstem przywrócenia gruntu zadrzewionego do rolniczego tak, żeby mógł pełnić funkcje rolne. Zaniepokojony mieszkaniec gminy Bolesławiec nas poinformował, sprawdziliśmy to wysyłając po pierwsze arborystę w teren, po drugie wykonaliśmy kilka telefonów do kilku instytucji, aby potwierdzić, że takie prace mają miejsce – powiedział PAP Adam Bohdan z zarządu fundacji FOTA4Climate.

Prace niezgodne z prawem?

Na miejscu okazało się, że wycięto już ok. 20 z kilkudziesięciu drzew. Zdaniem ekologów prace zostały przeprowadzone wbrew obowiązującym przepisom.

– Nie powinny być wycinane drzewa w pobliżu rzek, koryt rzecznych, a to jest w pobliżu rzeki. Po drugie, nie powinny być wycinane zadrzewienia, a to jest ewidentnie zadrzewienie według naszej oceny i oceny arborysty. Po trzecie, na 100 proc. są tam gatunki chronione porostów – powiedział PAP Adam Bohdan.

Co na to gmina?

Zastępca wójta gminy Bolesławiec Roman Jaworski poinformował PAP, że “w dniu 16 listopada 2023 r. pracownicy tutejszego urzędu przeprowadzili w obecności przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rakowicach Wielkich oględziny działki nr 49/1 w Parkoszowie”.

“Podczas oględzin przedstawiciele KOWR poinformowali, że wycinka drzew prowadzona jest przez dzierżawcę działki, za ich zgodą, celem jej przywrócenia do użytkowania rolniczego. Powoływali się przy tym na zapis art. 83f ust. 1 pkt. 3b) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, który w takim przypadku zwalnia posiadacza nieruchomości z obowiązku ubiegania się o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Podczas oględzin ustalono, że dzierżawca działki wstrzyma się z wycinką wskazanych na miejscu drzew do czasu zebrania przez tutejszy urząd szerszego materiału dowodowego, który pozwoli zająć stanowisko co do zgodności wykonywanych prac z przepisami prawa” – przekazał Jaworski.

Po interwencji ekologów wycinka została wstrzymana. O sprawie została poinformowana prokuratura, skierowano też pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023