Zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji do końca roku przekroczy kwotę 10 mld zł – informuje “Rzeczpospolita”. W trzecim kwartale z dużymi programami ruszyło kilka dużych miast i województw.

Gminy, miasta, powiaty i województwa w ciągu trzech kwartałów tego roku podpisały ponad 220 nowych programów, a ich wartość wynosi 3,2 mld zł. 

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Warszawa wyemitowała na początku roku papiery o wartości 900 mln zł w ramach programu podpisanego jeszcze w ubiegłym roku. W ramach tegorocznych programów duże emisje przeprowadziło kilka innych miast. We wrześniu program o wartości 480 mln zł, największy w tym roku, podpisał Poznań, z czego już wyemitował obligacje na kwotę 180 mln zł. Białystok z programu rzędu 200 mln zł wypuścił papiery na kwotę 50 mln zł. Wrocław wyemitował obligacje o wartości 130 mln zł. Gdańsk podpisał dwa programy o wartości 100 i 21,5 mln zł, z czego sprzedał już papiery za 100 mln zł. Programy z trzema ostatnimi miastami podpisało Pekao. We wrześniu spory program o wartości 185 mln zł podpisało też województwo wielkopolskie z bankami: BGK i PKO BP. Zadłużenie wszystkich samorządów z tytułu emisji obligacji wynosi już 9,6 mld zł. Do końca roku przekroczy 10 mld zł.

źróło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj