Najbliższe lata przyniosą boom w produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej – oceniają eksperci Europejskiej Agencji Środowiska. Specjaliści z Europy i Stanów Zjednoczonych zgodnie przewidują, że za kilka lat cena energii elektrycznej ze Słońca może być konkurencyjna z ceną energii z konwencjonalnych elektrowni – informuje “Rzeczpospolita”.

Już teraz moc elektrowni słonecznych i modułów fotowoltaicznych montowanych na budynkach publicznych i prywatnych – również umożliwiających uzyskanie prądu z energii słonecznej – wynosi na świecie ok. 40 tys. MW. Połowa całkowitej liczby tych urządzeń znajduje się w Unii Europejskiej. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", na tym rynku Polska znajduje się na końcu. Oficjalne dane Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że moc przyłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych wynosi 0,03 MW. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki moc wytwórcza zainstalowanych układów fotowoltaicznych to zaledwie 1,3 MW.

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. Ale nowy system nie wprowadzi oddzielnej taryfy cenowej dla energii słonecznej, o co zabiegała branża. MG chce udzielać dopłat do montażu modułów fotowoltaicznych i budowy elektrowni słonecznych.

źródło: rp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj