Brama Wyżynna w Gdańsku odzyskała dawny blask. Oficjalnie zakończył się jej remont. W maju, jeszcze przed Euro 2012, zacznie w niej funkcjonować Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.

Remont bramy nadzorowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. W ramach prac wykonano kompletne prace konserwatorskie wszystkich elewacji i wnętrz Bramy Wyżynnej, aranżację fryzów elewacji wschodniej i zachodniej, przywrócono złocenia i kolory na herbach. Wewnątrz Bramy usunięto wtórne ściany czyniąc z parteru przestronną salę recepcyjną z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na salę konferencyjną.

W piwnicy z kolei wykonano zachowawcze prace konserwatorskie oraz zamontowano węzeł ciepłowniczy. Dookoła obiektu wykonano izolacje pionowe i poziome. Obiekt został wyposażony w instalację klimatyzacyjną.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Podczas prac odkryto drewnianą konstrukcję, prawdopodobnie służącą kiedyś do podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego. Konstrukcję zachowano i zakonserwowano, a jej część można podziwiać przez tzw. okulus w podłodze 1 piętra, czyli sali konferencyjnej.

Remont bramy wymagał także położenia nowych instalacji – elektrycznej i teletechnicznej. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, wszystkie kondygnacje są wydzielonymi strefami.

Wysokość kontraktu na roboty budowlane to 2 897 040,71zł. Remont Bramy Wyżynnej pochłonął w sumie ok. 3,2 mln zł, a budowa systemu informacji turystycznej dla Pomorza w 12,8 mln zł. Z czego 75 proc. kosztów pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Pomorza, a 25 proc. kosztów to wkład Miasta Gdańska.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj