Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Branża cyfrowych technologii apeluje o prawo do drugiego życia odpadów

Branża cyfrowych technologii apeluje o prawo do drugiego życia odpadów
dom
02.02.2022, o godz. 13:35
czas czytania: około 2 minut
0

Prostsze i jasne procedury zgłaszania przemieszczania odpadów, umożliwienie transportu na potrzeby regeneracji, zbiórki czy naprawy oraz odejście od mechanizmu zupełnego zakazu transportu w obliczu globalnego charakteru gospodarki obiegu zamkniętego. To główne wnioski przedstawione przez europejską branżę technologii cyfrowych zrzeszoną w Digital Europe w związku z pracami nad aktualizacją unijnego rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Organizacja w swoim stanowisku wyraża aprobatę dla myśli stojącej za aktualizacją rozporządzenia UE, wedle której wsparcie mają otrzymać starania na rzecz zamkniętego obiegu materiałów w gospodarce.

„Z entuzjazmem przyjmujemy propozycję aktualizacji przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów, która ma potencjał, by umożliwić swobodne przemieszczanie wtórnych surowców w celu uniknięcia ich składowania w środowisku i w efekcie wsparcie gospodarki obiegu zamkniętego na jednolitym rynku wewnętrznym” – czytamy w stanowisku Digital Europe.

Nie bez uwag

Choć europejska organizacja branży cyfrowej pochwala starania unijnych władz, to zwraca uwagę na szereg budzących obaw zapisów o potencjalnie szkodliwym dla gospodarki o obiegu zamkniętym działaniu. W opinii Digital Europe, konieczne jest m.in uproszczenie i przyspieszenie procesów związanych ze zgłaszaniem przemieszczenia odpadów. Przejrzysta i jasna procedura pozwoli zdaniem organizacji na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego.

Chwaląc narzucony w przepisach 30-dniowy limit czasu na wydanie decyzji, Digital Europe apeluje jednak, aby ucyfryzować procedurę zgłoszeniową oraz by ich system działał w sposób jednolity pośród państw członkowskich.

– Naszym zdaniem ważne jest również, aby większy nacisk położyć na umożliwienie przemieszczania odpadów na potrzeby naprawy, odnawiania, regeneracji czy ich zbiórki. Zaproponowane w myśl części artykułów restrykcje mogą być zbyt rygorystyczne i w efekcie utrudniać rozwój gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, który reprezentuje polską branżę cyfrową w strukturach Digital Europe.

Technologia dla środowiska

Zdaniem M. Kanownika, branża technologiczna ma dużo do zaoferowania gospodarce obiegu zamkniętego i sama na niej korzysta.

– Innowacyjne technologie pozwalają znacznie wydajniej zarządzać odpadami i ponownie wykorzystać ogrom surowców, które do niedawna zostałyby spisane na straty. Musimy zatem m.in. zapewnić odpowiednio elastyczne ramy prawne, by kwalifikować nowoczesne placówki jako zakłady odzysku. Kierunek zmian aktualizacji unijnych przepisów jest słuszny, bo GOZ zasługuje na każde wsparcie regulacyjne, jakie możemy jej zaoferować. Zamknięty obieg to nie tylko troska o środowisko, ale również wymierna korzyść, jaką producenci sprzętu elektronicznego mogą osiągnąć np. wykorzystując ponownie elementy urządzeń, z którymi użytkownik postanowił się pożegnać. Swobodny, choć podlegający zasadom bezpieczeństwa transgraniczny obieg odpadów pozwoli surowcom uzyskać drugie życie – komentuje prezes Cyfrowej Polski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024