Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Branża gospodarki odpadami rekomenduje wprowadzenie istotnych zmian

Branża gospodarki odpadami rekomenduje wprowadzenie istotnych zmian
Piotr Talaga
17.05.2018, o godz. 8:47
czas czytania: około 2 minut
1

Eksperci, którzy spotkali się na konferencji firmy Abrys, napisali list m.in. do Henryka Kowalczyka. Pismo dotyczy istotnych zmian i rekomendacji, które przedstawiciele branży proponują wprowadzić w polskiej gospodarce odpadami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Rekomendacje dotyczące oczekiwanych regulacji prawnych to plon konferencji “Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów”, która odbyła się w dniach od 24 do 26 kwietnia w Libercu.

Przede wszystkim komunikacja

Konferencja zorganizowana przez firmę Abrys zgromadziła liczne grono reprezentantów branży gospodarki odpadami. Wielu uczestników wyrażało opinię, że dotychczasowa komunikacja z organami administracji państwowej jest niewystarczająca.

Zarekomendowano utworzenie mechanizmu wymiany informacji między stroną rządową a branżą, zwłaszcza że istnieje pilna potrzeba rozwiązania wielu problemów. W imieniu środowiska zgromadzonego podczas konferencji przygotowane zostały rekomendacje oczekiwanych regulacji prawnych, które powinny mieć istotny wpływ na sytuację nie tylko branży gospodarki odpadami.

Strategia gospodarki odpadami w Polsce

Za bardzo ważne uznano potrzebę wypracowania strategii docelowego systemu gospodarki odpadami oraz jej ewolucyjnego wdrażania. Zarekomendowano wyłączenie selektywnie zbieranych bioodpadów kuchennych z gospodarstw domowych spod rygorystycznych wymogów dotyczących strumieni należących do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego kategorii III.

Kolejne postulaty dotyczyły: traktowania fermentacji odpadów komunalnych na warunkach nie gorszych niż innych form odnawialnych źródeł energii, stworzenie warunków do wykorzystywania kalorycznej frakcji odpadów w lokalnych (głównie komunalnych) ciepłowniach i elektrociepłowniach funkcjonujących w układach kogeneracyjnych. Za konieczne uznano także uregulowanie problemu zagospodarowania popiołów z palenisk domowych.

Wskazano ponadto na zasadność analizy i weryfikacji rozporządzenia z 22 grudnia 2017 r. ws. opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. 2017 poz. 2490) w zakresie wprowadzenia trzech kryteriów jakościowych stabilizatów, które muszą być jednocześnie spełnione jako podstawa stosowania niższej jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku.

Potrzebne dodatkowe pieniądze

W ocenie reprezentantów branży konieczne wydaje się skierowanie dodatkowego, stabilnego strumienia finansowego wspierającego system gospodarki odpadami. Pieniądze miałyby pochodzić z przychodów związanych z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta.

W imieniu reprezentantów środowiska zgromadzonego w Libercu pismo w tej sprawie podpisali: dr inż. Emilia den Boer z Politechniki Wrocławskiej, przewodnicząca rady programowej konferencji; Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK; a w imieniu organizatora konferencji – Robert Rosa, wiceprezes zarządu Abrys.

Pismo zostało skierowane do ministrów środowiska, energii, inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii, a także do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


antypiroman

Komentarz #11410 dodany 2018-05-17 17:41:20

Odpady z oczyszczania spalin do stawu w Będzinie, żwirowni w Zgierzu czy może do zakładu produkującego pustaki?

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024