Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Branża recyklingu: Jesteśmy bliżej efektywnego systemu kaucyjnego opakowań po napojach

Branża recyklingu: Jesteśmy bliżej efektywnego systemu kaucyjnego opakowań po napojach
PAP/dom
02.06.2022, o godz. 15:43
czas czytania: około 3 minut
0

Resort klimatu i środowiska przyjmując część postulatów branży spowodował, że jesteśmy o krok bliżej do stworzenia efektywnego modelu systemu zbiórki opakowań po napojach - wskazała wiceprezes w grupie TOMRA Anna Sapota.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował na konferencji o założeniach nowego projektu ustawy ws. wprowadzania w Polsce powszechnego sytemu kaucyjnego. Jak przekazał, ma on zostać opublikowany w czerwcu i uwzględniać będzie konsultacje, głos branży i organizacji pozarządowych.

– Z dużą radością przyjęliśmy fakt, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykazało się odpowiedzialnością oraz otwartością na rekomendacje dot. ustawy o systemie kaucyjnym i przychyliło się do części przedstawionych przez nas postulatów. Dzięki temu jesteśmy o krok bliżej do stworzenia efektywnego modelu systemu zbiórki opakowań po napojach – wskazała w komentarzu wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA Anna Sapota.

System dostępny i zrozumiały dla konsumenta

Jak zauważyła, aby system działał sprawnie, powinien być dostępny i zrozumiały dla konsumenta.

– Stąd między innymi postulat jednej kwoty kaucji na wszystkie opakowania. Zapowiedź uregulowania tej kwestii w ramach rozporządzenia jest ważną i cenną zmianą. Równie pozytywnie oceniamy wskazanie, że system kaucyjny powinien być jeden, powszechnie obowiązujący – dodała.

Sapota wskazała, że ministerstwo pochyliło się również nad tematem zakresu opakowań ujętych w systemie kaucyjnym.

– W nowych założeniach system obejmuje także opakowania z innych materiałów, niż tylko tworzywa sztuczne – podkreśliła.

Obligatoryjność uczestnictwa producentów napojów

Jej zdaniem ustawa powinna też wskazywać na obligatoryjność uczestnictwa producentów napojów w systemie kaucyjnym.

– Jest to ważne zarówno z perspektywy producenta – wszyscy będą mieli takie same obowiązki – jak i konsumenta: im bardziej przejrzyste reguły dotyczące tego, które produkty są w systemie, a które nie, tym większa szansa na aktywny udział w nim Polaków. To z kolei przełoży się na wysokie poziomy zbiórki i czystsze ulice czy lasy – zauważyła.

W nowej propozycji ministerstwa system kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Powszechny i bezparagonowy

Jak informował w czwartek Ozdoba, system ma być powszechny, obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. W nowym projekcie utrzymana ma zostać zasada, w której sklepy do 100 m kw. powierzchni będą mogły wejść do systemu dobrowolnie. W przypadku większych placówek handlowych będzie to już obligatoryjne. W takich sklepach na pewno będzie można zwrócić butelkę czy puszkę.

Wiceminister powiedział, że wysokość kaucji zostanie określona w rozporządzeniu do ustawy. Ozdoba nie przekazał ile ona wyniesie, choć przyznał, że będzie to jeszcze konsultowane przed ostatecznym wejściem w życie.

Przedstawiciel MKiŚ dodał, że w toku konsultacji projektu zdecydowano się na większą swobodę dla branży w tworzeniu systemu. Pierwotnie firmy wprowadzające i uczestniczące w systemie miał reprezentował jeden podmiot. Z wypowiedzi wiceministra wynikało, że teraz nie będzie to określone.

– Nie chcemy ograniczać ustawą, to branża będzie decydować – powiedział.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023