Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Branża tworzyw sztucznych musi dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym

Branża tworzyw sztucznych musi dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym
Katarzyna Błachowicz
19.01.2017, o godz. 12:56
czas czytania: około 2 minut
1

Przemysł popiera planowany 70-procentowy recykling opakowań z tworzyw sztucznych - czytamy w najnowszym raporcie  „A New Plastics Economy: Catalysing action” opublikowanym podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Raport został przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i Fundację Ellen MacArthur, przy współpracy z System Iq. W dokumencie przedstawiono nową wizję roli tworzyw sztucznych oraz wymaganych kierunków rozwoju tego sektora, aby mógł być częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Obecnie, jak zauważa Piotr Barczak z European Environmental Bureau, kierunek ten niestety nie jest zgodny z circular economy.

Budowa efektywnego systemu

Obecnie tylko 14 proc. opakowań z tworzyw sztucznych zostaje ponownie wykorzystanych lub poddana recyklingowi, dlatego autorzy raportu proponują zwiększenie tego poziomu aż do 70 proc. Jeżeli to nie nastąpi istnieje ryzyko, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych niż ryb.

Rozwiązania zawarte w raporcie popiera ponad 40 liderów związanych z branżą (od producentów, poprzez firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną, władze miast, po recyklerów), którzy chcą rozpoczęcia wspólnej współpracy w celu budowy bardziej efektywnego systemu gospodarki tworzyw sztucznych.

– Inicjatywa Nowa Gospodarka tworzyw sztucznych zyskała szerokie poparcie całej branży. Zapewnia wyraźny plan przebudowy światowego systemu tworzyw sztucznych, torując drogę do wspólnych działań – mówi Ellen MacArthur, założycielka Ellen MacArthur Foundation.

Innowacje wspomogą recykling

W raporcie skupiono się również na innym z elementów przyświecających gospodarce o obiegu zamkniętym – projektowaniu produktów tak, aby recykling powstałych z nich odpadów stał się opłacalny.

Jak czytamy w dokumencie, kolejne 50 proc. opakowań z tworzyw sztucznych mogłoby być poddanych recyklingowi gdyby nastąpiła poprawa w ich projektowaniu pod kątem przyszłego użycia. Niestety bez fundamentalnych zmian 30 proc. opakowań tworzyw sztucznych nigdy nie zostanie poddanych recyklingowi. Stanowi to ekwiwalent ok. 10 miliardów foliowych torebek trafiających corocznie na składowiska lub do spalarni. Poprzez rozwój innowacji w tym segmencie gospodarki rozumie się również wprowadzanie opakowań z materiałów nadających się do kompostowania.

Pełny raport (w j. angielskim) dostępny jest TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Bp

Komentarz #2415 dodany 2017-01-20 07:38:05

Jak będzie ERP to będzie ok. Same korzyści!

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024