Branżowe organizacje apelują do rządu o uwolnienie rynku energetyki wiatrowej

Branżowe organizacje apelują do rządu o uwolnienie rynku energetyki wiatrowej
Dominik Szymański
08.04.2020, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy organizacje branżowe wysłały do decydentów apel w sprawie zniesienia barier administracyjnych dla rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, w tym usunięcia tzw. zasady 10H, która całkowicie uniemożliwia realizację nowych projektów farm wiatrowych na lądzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wspólny apel do rządu o zniesienie barier administracyjnych wystosowały Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. Umożliwi to rozwój energetyki wiatrowej na lądzie do poziomu 22-24 GW w 2040 r., a wokół sektora może powstać nawet 42 tys. miejsc pracy. Dodatkowe 12-14 GW mocy wiatrowej na lądzie oznaczać będzie zainwestowanie w polską energetykę ok. 70-80 mld zł, z czego – po usunięciu barier – ponad połowa może trafić do polskich firm produkcyjnych, budowlanych i wykonawczych.

Według wnioskodawców, inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie wygenerowałyby cenne w okresie spowolnienia gospodarczego nowe miejsca pracy i stymulowały rozwój krajowego łańcucha dostawców i podwykonawców, stanowiąc czynnik pobudzający gospodarkę. Ważnym czynnikiem dla samorządów są wpływy z podatku od nieruchomości od farm wiatrowych, które należą do najbardziej wydajnych technologii umożliwiających redukcję emisji i spełnienie przez Polskę̨ europejskich celów klimatycznych.

„Odnotować należy, że w związku z wejściem w życie ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, na mocy której wprowadzone zostało tzw. kryterium odległościowe 10H, całkowicie uniemożliwiona została realizacja nowych projektów farm wiatrowych na lądzie. W celu jak najszybszego odblokowania potencjału rozwojowego tego sektora, postulujemy pilną modyfikację przedmiotowej ustawy polegającą na zniesieniu kryterium odległościowego 10H i powrotu do możliwości lokalizacji projektów na podstawie rzetelnie przeprowadzonej oceny odziaływania inwestycji na środowisko. Pozwoliłoby to na rozpoczęcie realizacji nowych projektów w ramach kilkuletnich cyklów inwestycyjnych, wykorzystujących nowoczesne i mało uciążliwe dla środowiska technologie, stanowiąc działania inwestycyjne podejmowane pomimo nadchodzących trudnych uwarunkowań rynkowych” – piszą autorzy apelu, pod którym podpisali się Łukasz Zagórski z SEO, Janusz Gajowiecki z PSEW i  Andrzej Radecki z PIGEOR.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024