Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Branżowe organizacje apelują do rządu o uwolnienie rynku energetyki wiatrowej

Branżowe organizacje apelują do rządu o uwolnienie rynku energetyki wiatrowej
Dominik Szymański
08.04.2020, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Trzy organizacje branżowe wysłały do decydentów apel w sprawie zniesienia barier administracyjnych dla rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, w tym usunięcia tzw. zasady 10H, która całkowicie uniemożliwia realizację nowych projektów farm wiatrowych na lądzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wspólny apel do rządu o zniesienie barier administracyjnych wystosowały Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej. Umożliwi to rozwój energetyki wiatrowej na lądzie do poziomu 22-24 GW w 2040 r., a wokół sektora może powstać nawet 42 tys. miejsc pracy. Dodatkowe 12-14 GW mocy wiatrowej na lądzie oznaczać będzie zainwestowanie w polską energetykę ok. 70-80 mld zł, z czego – po usunięciu barier – ponad połowa może trafić do polskich firm produkcyjnych, budowlanych i wykonawczych.

Według wnioskodawców, inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie wygenerowałyby cenne w okresie spowolnienia gospodarczego nowe miejsca pracy i stymulowały rozwój krajowego łańcucha dostawców i podwykonawców, stanowiąc czynnik pobudzający gospodarkę. Ważnym czynnikiem dla samorządów są wpływy z podatku od nieruchomości od farm wiatrowych, które należą do najbardziej wydajnych technologii umożliwiających redukcję emisji i spełnienie przez Polskę̨ europejskich celów klimatycznych.

„Odnotować należy, że w związku z wejściem w życie ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, na mocy której wprowadzone zostało tzw. kryterium odległościowe 10H, całkowicie uniemożliwiona została realizacja nowych projektów farm wiatrowych na lądzie. W celu jak najszybszego odblokowania potencjału rozwojowego tego sektora, postulujemy pilną modyfikację przedmiotowej ustawy polegającą na zniesieniu kryterium odległościowego 10H i powrotu do możliwości lokalizacji projektów na podstawie rzetelnie przeprowadzonej oceny odziaływania inwestycji na środowisko. Pozwoliłoby to na rozpoczęcie realizacji nowych projektów w ramach kilkuletnich cyklów inwestycyjnych, wykorzystujących nowoczesne i mało uciążliwe dla środowiska technologie, stanowiąc działania inwestycyjne podejmowane pomimo nadchodzących trudnych uwarunkowań rynkowych” – piszą autorzy apelu, pod którym podpisali się Łukasz Zagórski z SEO, Janusz Gajowiecki z PSEW i  Andrzej Radecki z PIGEOR.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024